Svijet

Mađarska: Prvi pomor ribe zbog otrovnog mulja

Izvor

Mulj se postepeno uliva i u Dunav, na kojem se od juče kontroliše kvalitet vode. Evropska komisija nudi pomoć, a Srbija i Hrvatska počinju neprekidnu kontrolu vode u Dunavu. Iako je u poslednjih nekoliko dana bačeno više desetina tona gipsa i stotine hektolitara sirćetne kiseline, kako bi se smanjila količina alkalnih materija u vodi, toksični mulj stigao je iz rijeke Raba u Dunav kod mađarskog grada Đera.

Prisustvo mulja u vodi već nanosi ozbiljne posljedice životu u reci. Stanovnica Đera Edit Bačo bila je svjedok neprijatnog prizora na Rebi. "Bili smo na reci, talas otrovne vode nije došao dovde, ali bilo je dosta mrtve ribe", navodi ona. Njen sugrađanin Jozef Sabuj ne krije zabrinutost.

"Naravno da se plašimo, životinje piju vodu iz rijeke", kaže on. Testiranje kvaliteta vode Dunava na svakih nekoliko sati obavljeno duž čitavog njegovog toka.

"Otrovne supstance nisu dospjele do delte, razgovarali smo sa ostalim kolegama koji su mjerili nivo kvaliteta vode na Dunavu na nekoliko kontrolnih punktova", kaže hemijski analitičar Zoltan Nemet.

Na teritoriji Srbije i Hrvatske u Dunavu za sada nisu registrovane otrovne materije. Ipak, situacija na Dunavu se neprekidno prati, kaže načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Predrag Marić.

“U tom smislu ćemo vidjeti i od sastava materije i od brzine kojom ona dolazi, od njihove koncentracije, da li ćemo imati tako tragičnih posljedica po floru i faunu za Dunav u Srbiji ili ne. Bilo kako bilo, nastavljamo da pratimo”, objašnjava on. Zoran Đuroković iz preduzeća “Vode Hrvatske” očekuje pogoršanje situacije u narednim danima.

“Moguće je zagađenje. Za očekivati je narednih dva do tri dana, odnosno negdje oko nedjelje mogla bi biti kulminacija nekog onečišćenja”, navodi on.

O mogućem zagađenju Dunava zbog izlivanja crvenog otrovnog blata u Mađarskoj, raspravljaće i Odbor Skupštine Srbije za zaštitu životne sredine.

Sjednicu odbra zakazao je predsednik tog tela Čedomir Jovanović. Za saniranje šteta koja je nastala izlivanjem otrovnih hemikalija u reku biće potrebno najmanje godinu dana, a Mađarsku će to koštati na desetine miliona dolara.

I ako je Evropska komisija obećala finansijsku podršku, premijer Mađarske je rekao da je njegovoj zemlji potrebna pomoć u eklspertizi kao i da odgovornost za ovu katastrofu treba da snosi Fabrika za proizvodnju i trgovinu aluminijumom (MATK), iz koje se u ponedjeljak veče toksični mulj izlio.

(B92)

Portal Analitika