Crna hronika

Akcija organizovana kako bi se kriminalnoj grupi omogućilo da povrati nelegalnu robu koja je zaplijenjena

M portal: Tunel do Višeg suda prokopan da se dođe do zaplijenjenog kokaina

Akcija je organizovana kako bi se kriminalnoj grupi omogućilo da povrati nelegalnu robu koja je zaplijenjena, ali – nje nije bilo u depou Višeg suda.

M portal: Tunel do Višeg suda prokopan da se dođe do zaplijenjenog kokaina Foto: Vlada Crne Gore
Profesionalac
ProfesionalacAutor
MportalIzvor

Nastojeći da afirmiše Agenciju za nacionalnu bezbjednost i njene rukovodioce Borisa Milića i Artana Kurtija, odlazeći premijer je ustvari najbolje potvrdio informacije o totalnoj degradaciji te veoma važne službe, na koju Profesionalac u kontinuitetu ukazuje u dužem periodu.

Tako je odlazeći premijer Abazović javno pohvalio Agenciju za nacionalnu bezbjednost koja je „popisala šumokradice koji se bave nelegalnom sječom drveta i šumare koji ne rade svoj posao, već dozvoljavaju prekomjernu sječu“.

Dok Agencija za nacionalnu bezbjednost „lovi“ šumare i „tamiće“ natovarene ogrijevnim drvetom po crnogorskim šumama, u centru Podgorice kopaju se tuneli do sjedišta štićenih objekata, a strani obavještajci skoro pa javno sastavljaju i rastavljaju Vladu i druge državne institucije.

Kontraobavještajna zaštita štićenih objekata je par ekselans nadležnost Agencije za nacionalnu bezbjednost, koja je najveći krivac za slučaj u kojem su kriminalni klanovi prodrli u sjedište Višeg suda u Podgorici, iako u čitavom slučaju njihova odgovornost gotovo da nije ni pomenuta. Obaveza ANB je da registruje sve aktivnosti koje se dešavaju u blizini štićenih organa i identifikuje sva lica i vozila koja se tu čećše pojavljuju i za njih uradi adekvatne provjere. Međutim, kriminalci su uspjeli da danima izvode opsežne građevinske radove u centru glavnog grada a da njihove aktivnosti ostanu neprimijećene od strane službe zadužene za kontraobavještajnu zaštitu.

Istovremeno, operativci srpske i ruske službe skoro pa javno rovare po Crnoj Gori sa ciljem da onemoguće pokušaj aktuelnog mandatara Milojka Spajića da sastavi vladu koja bi bila prozapadno orjentisana. Javna je tajna da bivši šef operative BIA Srbije Marko Parezanović koordinira sve aktivnsoti prema Crnoj Gori, te da gotovo svakodnevno kontaktira sa funkcionerima stranaka koje su trebale da uđu u Spajićevu vladu i na njih vrši razne vrste pritisaka kako im to ne bi dozvolio. Jedan od saradnika BIA koji je takođe veoma angažovan, Zoran Korać se javno hvali u intervjuima koje daje medijima uticajem na dešavanja na crnogorskoj političkoj sceni. Sve te aktivnosti, isto kao i tunel u centru Podgorice, prolaze bez ogdgovora Agencije koja se bavi zaštitom nacionalne bezbjednosti države Crne Gore, koja ili ih ne registruje ili valjda smatra da uticaji stranih obavještajnih službi na izbor vlade i funkcionisanje državnih organa nijesu od interesa za nacionalnu bezbjednost.

Nakon izjave premijera, jasno je da su operativci bezbjednosne službe angažovani na poslovima koji sigurno jesu važni, ali nijesu u nadležnosti Agencije za nacionalnu bezbjednost već se njima bave drugi državni organi.

Moguće je da nadležni u Vladi i ANB smatraju da je zaštita aktuelne vlasti i premijera Abazovića pitanje od nacionalnog interesa, tako da sve državne kapacitete, uključujući i bezbjednosne službe, treba staviti u tu funkciju kako bi se ostvarilo što više jeftinih političkih poena kroz promovisanje njihove posvećenosti navodnoj borbi protiv svih vrsta mafija.

Takođe je moguće i da se radi o namjernom usmjeravanju Agencije ka pitanjima koji nijesu od značaja za nacionalnu bezbjednost, kako bi se smanjili njeni kapaciteti za borbu sa stvarnim izazovima. Tome u prilog idu i podaci da je događaj u Višem sudu organizovan sa ciljem da se dođe do kokaina koji je oduzet kriminalnim grupama koje su bliske škaljarskom klanu, a koji je uskladišten u prostorijama ove zgrade. Prema istim podacima, u čitavu operaciju je direktno umiješan vrh URA, koji je od jedne od kriminalnih grupa koja je učestvovala u pokušaju krijumčarenja kokaina koji je tada oduzet pozajmio 3 miliona eura prije posljednjih izbora. Pošto njihova računica da će ući u vladu i na taj način vratiti dug kriminalcima očigledno nije prošla, Abazović je preko Artana Kurtija organizovao operaciju kojom su vlasnici zaplijenjenog kokaina trebali da povrate svoju ilegalnu imovinu, a onda njima oproste dug. Međutim, Kurti nije znao da se kokain ne nalazi u depou Suda nego u drugoj prostoriji, tako da je i ovaj pokušaj propao.

Bilo kako bilo, razmjere štete koja je nanijeta bezbjednosnom sektoru u posljednje vrijeme postaju sve vidljivije, a njene posljedice će skupo koštati građane Crne Gore i to u dužem periodu.

Portal Analitika