Drugi krug bilateralnih konsultacija između Crne Gore i Hrvatske održan juče u Zagrebu bio je debakl, piše M portal pozivajući se na diplomatske izvore. Prema pisanju tog medija ni jedno sporno pitanje nije riješeno, a dogovor djeluje dalje danas nego što je to bio slučaj tokom prvog kruga konsultacija u januaru.
Bilateralne pregovore sa crnogorske strane predvodio je državni sekretar u MVP Periša Kastratović, a sa hrvatske državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i evropskih poslova Frano Matušić.
Tokom razgovora nije bilo pomaka ni u jednom pitanju koje je Hrvatska krajem 2024. godine kao „non paper“ dostavila Crnoj Gori na rješavanje kako bi u punom kapacitetu podržala dalji pristupanje Crne Gore Evropskoj Uniji.
Suština jučerašnjeg crnogorskog odgovora na hrvatske zahtjeve sastoji se u tome da je naša država iskazala puno razumijevanje za ono što se od nje traži, ali da aktuelna vladajuća koalicija, zbog svoje šarenolikosti, nema političku snagu da bilo šta od toga sprovede u djelo, tvrde izvori M portala i dodaju da iako niko nije glasno izgovorio ime predsjednika Skupštine Andrije Mandića, u odgovorima crnogorske delegacije se jasno prepoznalo na koju strukturu vlasti aludiraju kada govore o onima koji sprječavaju konačan dogovor.
Crnogorska vlast se, prema riječima izvora M portala, u čitavoj stvari zapravo oslanja na očekivanje da će Brisel u nekom trenutku izvršiti pritisak na svoju članicu Hrvatsku da odustane od zahtjeva prema Crnoj Gori i da će se blokada pristupanja EU time prekinuti, a da vlast ne mora da učini ništa konkretno kako bi riješila otvorena pitanja sa susjednom državom.
Na jučerašnjem sastanku u Zagrebu pominjana je i promjena imena gradskog bazena u Kotoru, što je jedan od 10 uslova Hrvatske za podršku ulasku Crne Gore u EU, a što je potpredsjednik Vlade i lider Demokrata Aleksa Bečić ponudio da lično riješi kako bi mu bio ukinut status persone non grata u Hrvatskoj.
Međutim, crnogorska delegacija je kao prepreku za ispunjenje tog zahtjeva navela nedostatak političke volje da se to pitanje riješi, te da imaju problem sa Ustavnim sudom.
Problematizovano je čak i ustupanje Hrvatskoj Doma kulture „Josip Marković“ u Tivtu, o čemu je Vlada Crne Gore donijela odluku još 11. decembra prošle godine, kako je tada obrazloženo „U cilju afirmacije i promocije vrijednosti i nasljeđa hrvatske zajednice u Crnoj Gori“. Sada se i taj posao dovodi u pitanje, a kao razlog je naveden način prenosa vlasništva na Republiku Hrvatsku, odnosno Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine koje bi trebalo da odluku Vlade sprovede u djelo.
Za sada ostaje neriješeno i pitanje naknada za hrvatske logoraše iz Morinja, jer je crnogorska delegacija navela da još ne znaju koliko je novca iz crnogorskog budžeta potrebno za to.
Dvije delegacije su uspjele makar da dogovore još jedan sastanak prije međudržavne konferencije u Briselu, a M portal saznaje da će se hrvatska i crnogorska strana ponovo sastati u Podgorici 10. juna.
Sastanku su, osim Kastratovića i Matošića, prisustvovali i Vanda Babić-Galić, specijalna savjetnica ministra vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske i Veselko Grubišić, abmasador Republike Hrvatske u Crnoj Gori.