On smatra da su se oni izjašnjavali kao Crnogorci, dok je sadržaj crnogorstva bio srpski jezik, zajednička kultura i sve ostalo.
- Kada je uveden crnogorski jezik i kada se sadržaj crnogorstva oficijelno drugačije tumačio, mnogi od njih su iz tog razloga odlučili da se drugačije nacionalno izjasne, odnosno sada kao Srbi, kazao je Lutovac za Televiziju Atlas.
Iz Ministarstva inostranih poslova Crne Gore toj podgoričkoj televiziji saopštili su da je smanjenje broja Crnogoraca u Srbiji posledica procesa asimilacije, ali i podjela crnogorskih nacionalih organizaciji u Srbiji.
U Srbiji, prema najnovijem popisu stanovništva, živi 38,52 hiljada Crnogoraca, što je 44,2 odsto manje nego 2002. godine.
"Pored asimilacije koja je zbog sličnosti jezika i religije bitno jača u Srbiji nego u drugim državama, dodatne razloge za ovako značajno smanjenje broja Crnogoraca treba tražiti u podjelama unutar crnogorskih organizacija koje zastupaju interese crnogorske manjine u Srbiji" , naveli su iz Ministarstva.
To ministarstvo će, kako se navodi, u narednom peridu raditi na jačanju organizacija koje okupljaju pripadnike crnogorske manjine u Srbiji, a formiraće i Nacionalni savjet crnogorske nacionalne manjine.
Rade Bojović, jedan od čelnika nekadašnjeg Pokreta za nezavisnu Crnu Goru smatra da je glavni razlog za smanjenje broja Crnogorca izmedju dva popisa velikodržavna politika Srbije koja već dvije decenije negira crnogorski nacionalni identitet.
Bojović je najave Ministarstva ocijenio kao plitku demagogiju, navodeći da je paradoks da se crnogorska vlada tim povodom nije zvanično obratila ni vlastima u Srbiji što je prosto nevjerovatno.
„Ključno pitanje je formiranje nacionalne politike koja bi se vodila sa nivoa države ono čega sada nema i što nažalost nema ni u najavama u politici nove Vlade i ekspozeu mandatara Đukanovića”, rekao je Bojović.