“Vijest o tome je samo neprovjerena spekulacija”, kazao je Lukšić.
Međutim, više medija je prethodnih dana objavljivalo informaciju kako Pejanović Đurišić poslije 30 godina napušta DPS i osniva novu stranku, koja bi trebalo da bude partija lijevog centra, kao i da je o tome već razgovarala s nekolicinom potencijalnih budućih partnera i saradnika, među kojima i s bivšim premijerom, Lukšićem.
Lukšić je za Dan kazao da ne razmišlja o povratku u politiku, niti da ima želju da ponovo aktivnije djeluje u radu DPS-a, čiji je i dalje član.
“Nijesam o tome ni razmišljao, niti razgovarao”, kazao je on.
Iako su mu planovi okrenuti u suprotnom smjeru, Lukšić navodi da pomno prati najnovija politička dešavanja.
“Kao i svi građani Crne Gore, pratim postizbornu scenu, i to s određenim očekivanjima. Vidjećemo kako će to sve ići”, prokomentarisao je Lukšić.
Izbori su pokazali da „naša politička realnost postaje izuzetno dinamična, a da crnogorsko društvo ulazi u novu fazu demokratskog sazrijevanja”.
“Izborni poraz nametnuo je DPS-u nove izazove. Ukoliko želi da ostane relevantan faktor na političkoj sceni, ova stranka mora da se reorganizuje i pripremi za naredne izbore. Okolnost da ima najveći poslanički klub i da i dalje ima vlast u velikom broju opština, obavezuje rukovodstvo DPS-a da pronađe najbolja rješenja da bi ostali kompetetivna snaga na političkom tržištu”, smatra Lukšić.
Nova parlamentarna većina koju čine tri koalicije već sad je suočena sa ogromnim očekivanjima građana. Takođe, čeka je mnogo posla i kad su u pitanju reforme društva, ali i ispunjenje zahtjeva koji nas vode u EU.
Izborni poraz poslije tridesetogodišnje vladavine DPS-a, smatra on, uslijedio je kao posljedica više razloga. Ovi izbori bili su „stjecište više tokova”, što se odrazilo na volju građana.
“Jasno je da su razlozi koji pokrenuli litije motivisali ogroman broj građana da se politički aktivira i izrazi svoj stav. To je nesumnjivo imalo ogroman uticaj na kampanju, kao i dobrim djelom na izborni rezultat”, kaže Lukšić.
Nekadašnji premijer i šef diplomatije, a sadašnji direktor za javni sektor u kompaniji Prajs Voterhaus Kupers (PWC) za Jugoistočnu Evropu, Lukšić je svoju karijeru u Crnoj Gori izgradio za kratko vrijeme. Od ulaska u DPS, gdje je bio najprije savjetnik, prešao je za saradnika i sekretara u Ministarstvu vanjskih poslova, da bi preko pozicije savjetnika premijera došao do ministra finansija od februara 2004. do decembra 2010. godine. Kad je Milo Đukanović drugi put napustio Vladu 2010. godine, predložio je Lukšića za premijera koji je tu funkciju obavljao naredne dvije godine, odnosno do decembra 2012. godine. Lukšić je i nominovan za generalnog sekretara Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) sa mandatom od 2022. do 2024. godine.
Period demokratskog sazrijevanja
Lukšić smatra i da su veliki ekonomski pad i porast nezaposlenosti usljed pandemije Kovida-19 takođe ozbiljno uticali na izbornu volju građana. Pad ekonomije u drugom kvartalu za 20 odsto govori da se veliki pad može očekivati i u trećem. Slična situacija nas čeka i u četvrtom kvartalu, pa i nadalje, jer „ovaj virus ne slabi”.
"Sve je to stvorilo nezadovoljstvo i želju za promjenama. Treće, biti u vlasti 30 godina sa sobom nosi mnogo manjkavosti, što je motivisalo jedan broj glasača da zaključi da je vrijeme za promjene", konstatovao je Lukšić ističući da novi odnos snaga na političkoj sceni treba posmatrati kao novu etapu na putu demokratskog sazrijavanja Crne Gore.