Abiznis

Lukšić: Uspjelo emitovanje obveznica vrijednih 200 miliona eura

Izvor

 Ovoj transakciji prethodila je prezentacija, tzv. road show sa posjetama Londonu, Cirihu, Minhenu, Frankfurtu i Beču, gdje su se predstavnici Ministarstva finansija i Centralne banke sastali sa brojnim investitorima i prezentirali ekonomske i fiskalne pokazatelje o Crnoj Gori.

 Od zemalja koje nijesu izlazile na tržište obveznica, Crna Gora je debitant na tržištu nakon grčke krize, i uspješno je emitovala  i plasirala obveznice. Izlazak Crne Gore na tržište euro obveznica je gotovo istorijski, imajući u vidu da se Crna Gora pojavljuje po prvi put, kao i dešavanja na ovom tržištu koja je uslovila grčka kriza.

Potražnja bila trostruko veća: Crna Gora je, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, impresionirala investitore, a tome u prilog govori činjenica da je postojalo preko 600 miliona eura potražnje, što je jedinstven slučaj da jedna zemlja koja se prvi put pojavljuje na tržištu obveznica ostvari tražnju triput veću od ponude. Ponudu je dostavilo preko 140 investitora iz 25 različitih zemalja, iz Evrope, Azije i Sjedinjenih Američkih Država, a obveznice je kupilo 125 investitora.

 Istovremeno, treba imati u vidu i činjenicu da se radilo o tajmingu nakon ljetnjih mjeseci, a veliki odziv investitora  pokazuje da ulagači imaju povjerenja u našu ekonomsku i fiskalnu politiku i da naša ekonomska politika ima dobar kurs.

 Kamata 7,85 odsto, rok otplate pet godina: Obveznice su emitovane sa ročnošću od pet godina, kamata je fiksirana na 7.875%, a vodeći aranžeri obveznica su bili Kredit Svis /Credit Suisse/ i Dojče /Deutsche/ Bank, dok je Erste banka bila menadžer na transakciji, a pravna kuća iz Londona, Linklejters /Linklaters/, pravni savjetnik u procesu pripreme projekta.

 Našu hartiju od vrijednosti investitori su kupili u sljedećem učešću: fondovi 45%, banke 38%, privatne banke 10%, hedž fondovi 3%, osiguravajuće kuće 2%, ostali 2%, a u pogledu geografske zastupljenosti: Velika Britanija 30%, Njemačka/Austrija 24%, Švajcarska 22%, SAD 6%, skandinavske zemlje 6%, istočna Evropa 3%, ostali 9%.

Smatramo da je ovom uspješnom transakcijom Crna Gora značajno diverzifikovala bazu investitora, a uz to je debitant u svijetu, po tome što je izdala obveznicu u eurima posle turbulentnih poslednjih mjeseci na svjetskim tržištima, što je opet dokaz kredibiliteta države, a istovremeno i opravdanosti naše procjene za izlazak na tržište.

 Vjerujemo da će dvije emisije koje su se desile prethodnih dana - Crne Gore i  Češke - uticati na poboljšanje prilika na tržištu i vraćanju povjerenja u euro.

 Tržište je već juče pozitivno reagovalo, pa je evidentirana povećana tražnja i porast cijene naše obveznice na sekundarnom tržištu, koja sada vrijedi više nego u trenutku emitovanja. To je i dokaz da je Crna Gora pažljivo osluškivala potrebe investitora tokom road show-a, što će vjerovatno naići i na dobar prijem kod zajednice investitora, koja bi Crnu Goru u budućim ponudama mogla nagraditi preko cijena koncesije.

Istorija projekta: Projekat je podrazumijevaо realizaciju nekoliko faza, a u prvoj je poslat poziv uglednim pravnim kućama za pomoć u izradi prospekta zemlje, kako bi se Crna Gora, koja prvi put izlazi na tržište euro obveznica, predstavila investitorima. Prospekt sadrži podatke o osnovnim i ekonomskim pokazateljima zemlje. Za pravnog savjetnika u ovom poslu izabrali smo londonski Linklejters, čiji advokati savjetuju vodeće svjetske kompanije, finansijske institucije i vlade u njihovim najznačajnijim i kompleksnim transakcijama.

U sledećoj fazi izabrali smo aranžere, Dojče banku i Kredit Svis. Posao aranžera je da pomognu zemlji u organizovanju aukcije i odabiru tržišta, odnosno investitora koji su zainteresovani za naše hartije. 

Zašto obveznice: Tržište euro obveznica je ogromno, a procjenjuje se da će ukupne transakcije na  ovom tržištu ove godine iznositi nekoliko hiljada milijardi eura.

 Euro obveznice su, prije svega, najlikvidnije sredstvo zaduživanja, mnogo bolje od bilateralnih, sindikalnih kredita i drugih dužničkih instrumenata i za investitora predstavlja hartiju od vrijednosti  koju može svakog dana naplatiti, prije roka dospijeća.

 Osim toga, izlazak Crne Gore na evropsko tržište predstavlja odličnu priliku da se investitori koji do sada nijesu ulagali u našu zemlju bolje upoznaju sa mogućnostima  investiranja, dok se, s druge srane, otvara put našim finansijskim institucijama i privrednim subjektima za ulazak na ovo tržište.

 Istovremeno, ovakav način zaduživanja pokazuje da investitori imaju povjerenje u javne finansije jedne zemlje, što je naročito značajno sa aspekta privlačenja novih investitora.

- Tim novcem ćemo, kako je planirano Zakonom o budžetu za 2010. godinu, finansirati deficit i otplatu duga.

 Država plaću godišnju kamatu, a nakon pet godina vraća cjelokupan iznos.  Kao i kod svih oblika zaduživanja, sredstva će biti planirana godišnjim budžetom, zaključio je Lukšić.

Portal Analitika