„Otvorili smo pregovore sa EU i predano radimo na zadovoljavanju uslova iz Akcionog plana za članstvo u NATO (MAP) i nadamo se da će uskoro rezultirati pozivom za članstvo. Očekujemo da će se ovaj napredak odraziti na prioritete i rad Misije u predstojećem periodu, kroz sinergiju sa drugim akterima na terenu. Dalji razvoj regionalne saradnje i jačanje dobrosusjedskih odnosa, kao ključni prioriteti vanjske politike Crne Gore, predstavljaju naš najbolji doprinos sveukupnom prosperitetu i stabilnosti oblasti koju čini OEBS, u cjelini“, kazao je Lukšić.
Podsjetio je da se OEBS i njene države članice suočavaju sa novim realnostima i izazovima.
„Iz tog razloga je koncept sveobuhvatne, kooperativne i višedimenzionalne bezbjednosti još validniji i privlačniji. Međutim, morate vjerovati da bi mogli graditi. To je centralna ideja naših mjera za jačanje povjerenja i bezbjednosti. Ovaj proces smo otpočeli sa Deklaracijom iz Astane i trebalo bi da uložimo maksimalne napore da povratimo povjerenje kako bi mogli ići dalje u razvoju slobodne, demokratske, jedinstvene i nedjeljive evro-atlantske i evro-azijske bezbjednosne zajednice. Pristupajući strateški ovom cilju, OEBS može proslaviti 40 godina Završne deklaracije iz Helsinkija jači i bolje pripremljen“, naglasio je Lukšić.
Istakao je da realizacija obaveza OEBS-a i nadovezivanje na pravne tekovine EU u sve tri dimenzije predstaljaju preduslov za našu zajedničku viziju mira, stabilnosti i prosperiteta, od Vankuvera do Vladivostoka.
„To je posebno tačno vezano za humanu dimenziju, koja podrazumijeva suštinske vrijednosti demokratije i bezbijednosti. Rad naših institucija ima ključnu ulogu u svemu tome. Predlozi koje je država predsjedavajući dala kao predlog odluka Ministarskog savjeta vezano za treću dimenziju zasnovani su na ovoj logici i mi podržavamo Nacrt vezano za medijske slobode, Nacrt vezano za slobodu digitalnih medija, kao i Nacrt Odluke o jačanju napora u borbi protiv rasizma i ksenofobije.Crna Gora snažno podržava inicijative za detaljno ažuriranje Dokumenta iz Beča. Kao država koja učestvuje u uspješnom reigonalnom mehanizmu za kontrolu oružja, u skladu sa članom IV Dejtonskog sporazuma, svjesni smo vrijednosti prihvatanja predloga koji bi mogli predstavljati opterećenje za naše kapacitete i resurse, ali predstavljaju dugoročnu investiciju u jačanje povjerenja i bezbjednosti. Crna Gora je, isto tako, korisnica OEBS-ovog projekta demilitarizacije – MONDEM. Stoga podržavamo aktivnosti vezano za malokalibarsko oružje i lako naoružanje i zalihe konvencionalne municije“, kazao je Lukšić.
Ocijenio je da dobra uprava, kao jedna od tema koje su centralni predmet diskusije OEBS-a ove godine, predstavlja okvir za održivi ekonomski, društveni i ekološki razvoj.
„Crna Gora snažno podržava sve inicijative usmjerene na borbu protiv korupcije, pranja novca i finansiranja terorizma, kao glavnih prepreka postizanju dobre uprave. Nadamo se daljem napretku u rješavanju započetih sukoba u OEBS-ovoj zoni i pronalaženju održivih i dugoročnih rješenja putem dijaloga. Moramo dodatno raditi na jačanju mehanizama Organizacije tokom čitavog ciklusa konflikta, kako bi osigurali pravovremeno reagovanje i izbjegli eskalaciju nasilja. U tom kontekstu, vjerujemo da je važno i definisanje daljih koraka u implementaciji Rezolucije Ujedinjenih nacija 1325 o položaju žena u slučaju sukoba“, zaključio je Lukšić.