Odgovarajući na pitanje lidera NOVE Andrije Mandića, koji je razlog zašto ne može da se postigne dogovor sa opozicionim strankama i obezbijedi neophodna većina u Skupštini kako bi se izvšile izmjene i dopune Ustava Crne Gore crnogorski premijer je kazao:
- Moram reći da mi je bilo simpatično vaše Geteovsko nadahnuće u postavljanju ugovora sa đavolom ali ste nakon toga u jednom dijelu obrazloženja svog pitanja odigrali ulogu đavoljevog advokata.
On je kazao da bi na Mandićevo pitanje postavio kontra pitanje- a to je šta je to što sprječava opozicione stranke da se dogovore sa Vladom da obezbijede neophodnu većinu u skupštini kako bi se obezbijedila promjena ustava u dijelu pravosuđa.”Ovo možete tumačiti retorički, ali i suštinski”.
Lukšić je kazao da pitanje Mandića sadrži više neodrživih teza u svom obrazloženju, a prva je kako je naveo- da Vlada ne želi da izađe u susret minimalnim zahtjevima opozicije.
- Da je tako ja kao predsjednik Vlade ne bih pokretao dijalog sa opozicijom. Dijalog Vlada generalno koristi od početka svog mandata da bi se dogovarala sa svim segmentima društva, rekao je Lukšić. “Zato smo i inicirali promjene Ustava u dijelu pravosuđa u junu prošle godine i time otvorili dijalog o konkretnom pitanju”.
Lukšić je ocijenio da zahtjevi opozicije u identitetskim pitanjima nijesu minimalni, “a za neke se može reći zbog izuzetno zahtjevne ustavne procedure, teško prihvatljivi”.
- A kada bi se usaglasili oko njih bilo bi potrebno da se potvrde na referendumu od strane najmanje tri petine birača, kazao je premijer.
On je podsjetio na deklaraciju Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Crne Gore i Evropske unije u kojoj se navodi da ustavne promjene u dijelu pravosuđa ne treba vezivati za druga pitanja.
- Nema fingiranja dijaloga, to nebismo dozvolili kao ozbiljni ljudi i kao odgovorni političari ni kao demokratska i proevropska Vlada. Otvorena su suviše ozbiljna pitanja da bi se njima neozbiljno bavili- rekao je Lukšić.
Lukšić je rekao da se do dogovora u identitetskim pitanjima može doći na podustavnom nivou, a da se pravosuđe možemo reformisati samo izmjenama Ustava.
- Pravosuđe možemo reformisati samo izmjenama Ustava. Vlada Crne Gore sa punom posvećenošću nastavlja da sprovodi aktivnosti koji su sadržani u evropskoj agendi i što se mene tiče dijalog o ustavnim promjenama možemo nastaviti- naveo je Lukšić.
Lider Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević, crnogorskog premijera je pitao u kojoj mjeri na odluke Vlade utiču privatni interesi predsjednika DPS-a (Mila Đukanovića) i njegove “skrivene obaveze” prema vlasnicima Kombinata aluminijuma i Elektroprivrede Crne Gore.
Lukšić je kazao da Medojevićevu diskusiju doživljava kao konkurentsku utakmicu sa prentendentom na prijesto “šefice opozicije”, ne precizirajući na koga je mislio. Premijer je kazao da je suvišno komentarisati da se Vlada slučaju KAP-a i Rudnika boksita rukovodi bilo čijim privatnim interesima.
- Vlada zbog nesaradnje sa CEAC-om razmatra pokretanje arbitražnog postupka. Cilj je donošenje odluke kojom bi se akcije u KAP-u i Rudnicima boksita prenijele na državu.
Kao alternativa, naveo je Lukšić, razmatra se mogućnost zaključivanja sporazumnog raskida ugovora oko preuzimanja akcija CEAC-a. “Jer se prenos akcija u Centralnoj depozitarnoj agenciji ne može izvršiti bez odgovarajuće sudske odluke, odnosno arbitražno”- rekao je premijer. Lukšić je kazao i da je crnogorska Vlada Crne čitav postupak oko preuzimanja akcija KAP-a radila u skladu sa zakonom.
- Stav Vlade je nedvosmislen- Kombinatu aluminijuma se neće odobriti budžetske subvencije za električnu energiju- upravo kako je po ugovoru o poravnanju jasno definisano, naveo je Lukšić.
(foto: electionsmeter.com)