Kompanija je, naime, otkazala stotine letova još prije nego što je sindikat njemačkih pilota Kokpit najavio da će njegovi članovi, njih skoro četiri hiljade, u ponoć između nedjelje i ponedjeljka stupiti u štrajk.
I to ne samo zbog plata, već i zbog straha za sigurnosti radnih mjesta.
Kako javlja BBC, Lufthanzini piloti strahuju da njihovi direktori, kako bi uštedjeli pare, planiraju da još više letova i poslova prebace na druge aviokompanije koje su Lufthanzine podružnice i u kojima su troškovi poslovanja i plate letačkog osoblja niži.
U takve firme spadaju Ostrijan erlajnz i Lufthanza Italia.
Piloti se tome žestoko protive i zahtijevaju da se uslovi rada koji važe u Njemačkoj primjenjuju i na njihove kolege koje bi kompanija angažovala u inostranstvu.
Lufthanza je, uoči štrajka, izrazila spremnost da pilotima garantuje radna mjesta do 2012. godine.
Jedan od direktora kompanije je, kako prenosi list Frankfurter algemajne zontagscajtung, pomenuo mogućnost produženja takve garancije za još jednu ili dvije godine ali pod uslovom da se piloti više od dvanaest mjeseci uzdrže od povećanja plata.
Piloti su, uprkos tome, odlučili da ostanu kod kuće.
Portparol Lufthanze, Klaus Valter procjenjuje da bi četvorodnevni štrajk kompaniju mogao da košta sto miliona eura, dok će šteta ugledu firme, po njegovim riječima, biti nemjerljiva.
Lufthanza je, kaže Valter, stoga spremna za nastavak pregovora sa sindikatom pilota ako ovi odustanu od, po mišljenju kompanije, nerazumnih i nezakonitih zahtjeva.
Prije nego što je obustava rada stupila na snagu, Lufthanza je odlučila da tokom naredna četiri dana otkaže ukupno tri hiljade letova, što je oko četrdeset odsto raspoloživih kapaciteta njemačkog avioprevoznika.
Lufthanza je uz to pripremila i vanredni red letenja, a od rukovodećih ljudi s pilotskim dozvolama je zatraženo da se nađu za komandama nekih od aviona.