Svijet

Lokalna policija posjetila Bošnjački islamski centar u Njujorku

Lokalna policija posjetila Bošnjački islamski centar u Njujorku Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

U petak, devetog aprila ove godine brojni službenici njujorške policije su boravili u posjeti iseljenicima sa sjeveroistoka Crne Gore u Njujorku. Izuzetno posjećenom i prijatno priredjenom skupu, obratili su se Radni K. Harison koji obavlja funkciju šefa policijske službe i Antonio Fidakaro komandir 102. policijske stanice u Kvinsu, saopštio je Rasim Medunjanin iz Bošnjačkog islamskog centra u Njujorku.

“Stradanje Džordž Flojda , iako čak jednu vremensku zonu zapadno u Njujorka uzburkalo je javnost Njujorka i čitave Amerike, a samim tim i podsjetilo Njujorčane o ne profesionalnom djelovanju NYPD službenika u prošlosti. Iako su Njujork i Mineapolis udaljeni oko 1600 kilometara i samim tim pripadaju u dvije različite federalne države, budžet njujorške policije je umanjen zbog okolnosti nakon ubistva Flojda”, navodi u saopštenju.

IMG-0690

Medunjanin ističe da su nepovjerenje prema policiji i umanjeni budžet bili glavna tema cijele službe i društva kada je u pitanju bezbjednost.

“Na to, kako da se riješi problem rastućeg kriminala u Njujorku, Harison je naveo da gradjani moraju učestvovati u radu policije. Naši iseljenici su pozvati da uzmu test i da postanu dio policije, jer iako policija broji oko 36,000 službenika, ovaj broj nije dovoljan za čitavu metropolu od oko 8.5 miliona stanovnika. Drugi način učestvovanja je i prijavljivanje kriminala, gdje se ne zahtijeva da bilo ko ostavi svoje podatke. Prema Harisonu, svako ne prijavljivanje kriminala predstavlja i učešće u njemu. O ove dvije teme je bilo najviše naglasaka, ali se takodje govorilo o razumijevanju Islama i učešću omladine u programe za mlade NYPD-a”, dodaje on.

IMG-0700

Kada je u pitanju vjera, dodaje,Harison i Fidakaro su bili identični u stavovima, da moramo zajednički da učimo jedni o drugima.

“Kao što je i njihova obaveza da uče u Islamu, tako je i obaveza naših iseljenika da uči o hrišćanstvu i drugim vjerama u cilju boljeg medjusobnog razumijevanja”, poručuje on.

Dodaje da se nakon obraćanja starijoj populaciji u banket sali, oba policijska službenika su se obratila i brojnoj omladini u za molitvu, fokusirajući se na učešće omladine u radu policije.

“Fidakaro je naveo da živimo u najheterogenom gradu u Americi da učešće različitih kultura je od izuzetnog značaja u razumijevanju društva i promjene ugleda policije. Ovaj proces je težak, ali i ostvarljiv”,zaključio je Fidakaro.

Portal Analitika