Isporuke ljekova protiv zgrušavanja krvi i stvaranja opasnih ugrušaka - fraxiparin i fragmin, koje ljekari često propisuju trudnicama, a koristi ih i veliki broj pacijenata koji se liječe od korona virusa tokom naredna tri dana stižu u Dom zdravlja Podgorica. Ovih ljekova mjesecima nema u zdravstvenim ustanovama i apotekama.
To je Pobjedi potvrđeno iz Doma zdravlja, povodom obraćanja redakciji trudnice koja je navela da injekcije fraxiparien od 0,3 i 0,6, kao i fragmin 2500, kojima se održava trudnoća kod žena koje imaju trombofiliju, nema nigdje u državi.
Nema ni lijeka clexan koji se takođe koristi za razrjeđivanje krvi.
Iz Montefarma su juče kazali da u njihovo skladište pristižu ovi ljekovi - ali ne u dovoljnoj količini.
Cijena ovih ljekova za trombofiliju za trudnice, za mjesec iznosi 81 euro. To je terapija koja se ne smije prekinuti, već se mora uzimati u tačno određeno vrijeme inače plod može biti u opasnosti.
Oskudijeva i region
Iz Doma zdravlja na naša pitanja su kazali da injekcija fraxiparin 0,3 ij i fragmin od 2500 i 5000 ij nema već duži period u Montefarmovim apotekama.
- Dobili smo samo 200 komada fraxiparin od 0,6 i to je podijeljeno kovid ambulantama. Clexane od 0,4 i od 0,2 ml stigao je u Montefarm i danas će nam isporučiti 4.000 komada. Telefonskim putem smo obaviješteni od strane Montefarma da se u naredna tri dana očekuju i isporuke fragmina od 2500 i 5000 ij i fraxiparina od 0,3 ml - precizirali su iz Doma zdravlja.
Ljekova prema našim sazanjima nema dovljno ni u zemljama okruženja jer su potrebe za tim medikametima u domovima zdravlja i bolnicama uveliko premašile obezbijeđene količine, a ni novac ne pomaže, jer su deficitarni i u privatnim apotekama.
Trudnica koja se obratila redakciji kazala je da je petkom dopuna ovih ljekova u domu zdravlja, ali da prošle sedmice nijesu dobili niti jednu injekciju, kao ni zamjenu.
- To je jednostavno nedopustivo. Što da rade trudnice, zaista me obuzima strah što nemam terapiju. Kao trudnica, kojoj je hematolog prepisao te injekcije, svaki dan moram da uzimam terapiju, jer imam trombofiliju, a nemam načina da dođem do terapije, jer nema ni privatno da se kupi. Pokušala sam da kupim privatno iako fraxiparien 0,3 košta 2,50 eura, a od 0,6 je čak 3,90 eura što je previsoka cijena jer te injekcije moram da primam svaki dan, ali ne mogu da ih kupim jer prosto ih nema. Išla sam i u druge gradove, van Podgorice, ista je situacija - kazala je naša sagovornica koja je tražila da ostane anonimna.
Prevazišli plan potrošnje
I iz Montefarma su Pobjedi juče rekli da su potrebe javnih zdravstvenih ustanova prevazišle sve moguće godišnje planove potrošnje u našoj zemlji.
U skladište Montefarma, kako navode, pristižu ljekovi ali ne u dovoljnoj količini.
- Clexan, fraxiparin i fragmin su antikoagulansi koji se kao terapija koriste u domovima zdravlja, bolnicama i Kliničkom centru Crne Gore, i Montefarm snabdijeva sve javne ustanove tim ljekovima. Proizvođači nijesu bili u mogućnosti da odobre broj ampula koje tržište u Crnoj Gori već mjesecima zahtijeva, pa su isporučivali manje količine što je neminovno uticalo na zalihe - navode iz Montefarma.
Kako kažu veliki broj pacijenata koji se liječe od kovida-19 kao terapiju prima i neki od pomenutih ljekova.
- Naša ustanova je do sada uspijevala da isporuči određene količine, međutim potrebe javnih zdravstvenih ustanova prevazišle su sve moguće godišnje planove potrošnje. Uprkos toj činjenici, ova tri lijeka su konstantno pristizala na naše skladište, ali ne u količinama koje je Montefarm zahtijevao - kazali su iz te ustanove.
U Kliničkom centru Crne Gore tvrde da imaju sva tri lijeka
Direktorica Centra za medicinsko snabdijevanje mr ph Ljiljana Jauković Pobjedi je juče kazala da u posljednje vrijeme imaju povećanu sveukupnu potrošnju ovih ljekova, ali da uspijevaju pacijente da opskrbe tim medikamentima.
- Trudnice koje borave u KCCG, a koje imaju potrebu za ovim ljekovima, dobijaju ih redovno. Što se tiče ostalih trudnica koje trudnoću održavaju u kućnim uslovima, ovim ljekovima se snabdijevaju preko primarne zdravstvene zaštite (domovi zdravlja, apoteke) - kazala je Jauković.
Ističe da u najvećoj zdavstvenoj ustanovi trenutno ovi ljekovi nijesu deficitarni iako je potrošnja u posljednjih nekoliko mjeseci velika.
- Kako nijesmo imali nestašicu ovih ljekova u našoj ustanovi, nijesmo se ni posebno obraćali Ministarstvu zdravlja po tom pitanju, ali vršimo redovnu i intenzivnu komunikaciju sa apotekama „Montefarm“ upravo radi kvalitetnog i kontinuiranog snabdijevanja ovim i ostalim ljekovima - navodi Jauković.
Nijesu pojasnili koji ljekovi se mogu koristiti kao zamjena za clexan, fraxiparin i fragmin.
Trombofilija u trudnoći
Trombofilija predstavlja stanje pojačanog zgrušavanja (koagulacije) krvi koje može izazvati trombozu koja predstavlja ugruške krvi u krvnim sudovima.
U trudnoći je pojačan rizik za trombozu jer organizam prirodnom hiperkoagulacijom sprečava pojačano krvarenje za vreme njenog trajanja i nakon porođaja.
Simptomi trombofilije nijesu vidljivi sve dok ne dođe do pojave krvnog ugruška odnosno tromboze. Ako trudnica pati od nasljedne trombofilije, dolazi do opasnosti od gubitka ploda, prijevremenog porođaja ili odvajanja posteljice.
Iako, najčešće zbog trombofilije, neke buduće majke moraju da koriste ovu terapiju sve do kraja trudnoće, zdravstveni sistem im to sada ne obezbjeđu.