U Tribunalu nisu mogli da potvrde da li je pismo stiglo, a portparolka Nerma Jelačić ističe da bi - u skladu s pravilima suda - prvo Šešelj pisanim putem morao da zatraži privremeno puštanje na slobodu.
Ljajić je Tanjugu rekao da je poslao pismo sudiji Žan-Klodu Antonetiju, koji predsjedava vijećem, u kojem je istakao da je Srbija spremna da razmotri zahtjev za garancijama za privremeno puštanje lidera radikala na slobodu, ukoliko to Tribunal bude zahtijevao. Ljajić je precizirao da sam Šešelj nije formalno i zvanično tražio te garancije od države, ali jeste u svojoj završnoj riječi tražio da ga Tribunal pusti na privremenu slobodu.
- Rukovodići se tim zahtjevom, izrečenim pred sudskim vijećem, ali i činjenicom da je lider SRS loše zdravstvenog stanja, odlučio sam da se obratimo predsjedavajućem. Rekao sam da smo spremni da razmotrimo taj zahtjev za garancije i sada očekujemo odgovor - kazao je Ljajić.
Portparolka Jelačić nije mogla da potvrdi da je sudija Antoneti dobio pismo u kojem su vlasti Srbije najavile mogućnost upućivanja garancija za lidera radikala. Ona je objasnila da srpska vlada šalje garancije „ukoliko optuženi zatraži privremeno puštanje na slobodu, što Šešelj do sada nijednom nije učinio u skladu sa pravilima Tribunala. Prema njenim riječima, optuženi bi trebalo da podnese pismeni zahtjev za privremeno puštanje na slobodu, a sudsko vijeće, tokom razmatranja tog zahtjeva, traži, pored ostalog, i garancije države u kojoj bi optuženi boravio za to vrijeme.
Prvostepeno vijeće Haškog tribunala odbilo je u subotu usmeni zahtjev Vojislava Šešelja, koji na suđenju pred Haškim tribunalom zastupa samog sebe, da bude pušten na privremenu slobodu.
(Foto: Blic.rs)