- Referendum treba organizovati u onim slučajevima u kojima se država odriče suvereniteta, a to nije slučaj kada je ulazak u NATO u pitanju - kazao je Lipka i dodao da referendum treba organizovati prilikom ulaska u EU, "jer se pojedine ingerencije državnih institucija prenose na evropske".
Na pitanje koliko je Slovačkoj ulazak u NATO donio na ekonomskom planu, ambasador te zemlje kaže da se ulaskom u Alijansu šalje "zeleni" signal potencijalnim investitorima.
- Strani kapital dolazi samo na sigurne prostore, a sigurnost se provjerava time da li je država članica Alijanse ili ne. S druge strane, ulazak u Alijansu nije uslov za EU, ali već evroatlantskim integracijama odrađuje se pola posla na evropskom putu i osiguravanju bezbjednosti. Slučaj Slovačke je najbolji primjer. U Slovačku je tako ušlo najviše kapitala po glavi stanovnika.
Lipka smatra i da će u Crnoj Gori biti sve više onih koji podržavaju ulazak u NATO.
- Najvažnije je da se prevaziđu predrasude i da se na ulazak u Alijansu gleda kao na pitanje budućnosti. Ne bi trebalo da se vraćamo u prošlost i analiziramo istoriju. Bilo je što je bilo. Treba ići naprijed i nastaviti reforme - zaključio je Lipka za Pobjedu.