“Vatreni” pobijedili Švedsku

Liga nacija: Prvi trijumf Hrvatske, “nula” u Zenici

Fudbaleri Hrvatske pobijedili su Švedsku kod kuće u trećem kolu A3 grupe Lige nacija rezultatom 2:1 i upisali prve bodove u takmičenju.

Liga nacija: Prvi trijumf Hrvatske, “nula” u Zenici Foto: Reuters
Sport klubIzvor

Vicešampion svijeta startovao je novo izdanje Lige nacija sa dva poraza na gostovanjima (od Portugalije 4:1 i Francuske 4:2), da bi prvi duel na svom terenu riješio u svoju korist.

Zasluge za to idu rezervisti Andreju Kramariću, koji je u 84. minutu postigao odlučujući pogodak na stadionu Maksimir u Zagrebu.

Nikola Vlašić doveo je Vatrene u vođstvo iz jedne od rijetkih prilika u prvom poluvremenu.

Igrao se 32. minut, kada je Ivan Perišić probio po lijevoj strani i dodao u sredinu do Josipa Brekala, uslijedila je povratna na 10 metara za Vlašića, koji je rutinski pogodio mrežu.

Skandinavci su uspjeli da izjednače u 66, pošto je Markus Berg krunisao dobru akciju i sa pet metara savladao nemoćnog Dominika Livakovića.

Desetak minuta kasnije u igru je za domaće ušao Andrej Kramarić. To se ispostavilo kao ključan potez selektora Zlatka Dalića.

Napadač Hofenhajma je u 84. minutu iskoristio dodavanje Perišića i donio bodove svom timu.

Hrvatska sa tri poena zauzima treće mjesto u grupi, a u srijedu dočekuju Francusku.

Šveđani ostaju bez poena. Pred njima je gostovanje Portugaliji istog dana.

U okviru grupe A1, Bosna i Hercegovina je remizirala sa Holandijom u Zenici rezultatom 0:0.

Holanđani su bili bolji rival praktično cijelo vrijeme, imali veći posjed lopte i nekoliko dobrih šansi, ali do promjene rezultata nije došlo.

Zmajevi imaju dva boda i posljednji su u grupi. U srijedu gostuju Poljskoj.

Lale su druge sa četiri poena i istog dana će gostovati Italiji.