Svijet

Lider Nagorno-Karabaha dao ostavku

Lider otcijepljene regije Nagorno-Karabah podnio je ostavku usred krize sa nestašicom hrane i goriva koja je rezultat gotovo jednogodišnje blokade teritorija koju sprovodi Azerbajdžan.

Lider Nagorno-Karabaha dao ostavku Foto: Reuters
RSEIzvor

"Sjutra ću predstaviti narodu Republike Artsakh i nacionalnoj skupštini Artsakha svoju ostavku na mjesto predsjednika republike," rekao je ranije Arayik Harutyunyan, etnički Jermenac.

Artsak je jermenski naziv za otcijepljenu regiju Nagorno-Karabah.

Sugerisao je da je njegovo predsjedavanje prepreka pregovorima s Azerbejdžanom i da su "poteškoće u zemlji značajno smanjile povjerenje u vlasti", prenosi Reuters.

Haratyunyan se suočava sa pozivima za ostavkom, koji su se povećali od decembra kada je Azerbajdžan započeo blokadu koridora Lachin, jedine ceste koja povezuje Karabah sa Jermenijom, od koje regija zavisi.

Azerbajdžan poriče da su uveli blokadu koridora Lachin i kaže da su dostupni alternativni pravci za snabdijevanje Karabaha preko teritorija Azerbajdžana.

Blokada je dovela do nestašice hrane, goriva i medicinskih potrepština u Nagorno-Karabahu.

Nagorno-Karabah, međunarodno priznat kao dio Azerbejdžana, ali naseljen prvenstveno etničkim Jermenima, bio je izvor sukoba između dva susjeda sa Kavkaza od prije raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se i 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.

Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko mjeseci žali na njihovu neefikasnost.

Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog invazije na Ukrajinu, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.

Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcijepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odnio 30.000 života.


Portal Analitika