Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Liberali ponovo traže da Skupština raspravlja o Zakonu o zabrani fašističkih organizacija i simbola

Liberali ponovo traže da Skupština raspravlja o Zakonu o zabrani fašističkih organizacija i simbola

Poslanik Liberalne partije Andrija Popović tražio je da se Zakon o zabrani fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola uvrsti u dnevni red sjednice zakazane za ponedjeljak. 

Liberali ponovo traže da Skupština raspravlja o Zakonu o zabrani fašističkih organizacija i simbola Foto: LP
Portal AnalitikaIzvor

Liberalna partija podnijela je ponovo predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću zahtjev za dopunu Dnevnog reda sjednice Skupštine. LP je ranije predala Skupštini ovaj Zakon ali predsjednik Bečić ga još uvijek nije uvrstio u dnevni red.

"Podsjećamo, na proteklom zasijedanju Skupštine kada je traženo da se ovaj Zakon uvrsti u Dnevni red i o njemu se raspravlja, za takav prijedlog poslanika LP glasalo je 39 poslanika dok je njih 39 bilo protiv ili uzdžano, te ovaj Zakon nije dobio većinu da se uvrsti u Dnevni red. Sve to pokazatelj je kolika podjela vlada u crnogorskom društvu ali i političkom vrhu države po pitanju osude fašizma i suočavanja sa prošlošću te koliki je stepen nesvjesnosti o ovoj opasnoj društvenoj pojavi protiv koje se moramo snažno boriti u svakom vremenu", navode u saopštenju.

Zakon se, kako kažu Liberali, predlaže u cilju sprečavanja podsticanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti među građanima Crne Gore a ovim zakonom zabranjuje se bilo koji oblik djelovanja fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija kao i upotreba fašističkih i neofašističkih simbola u Crnoj Gori.

"Na ovaj način umnogome bi se riješili problemi rastućeg političkog ekstremizma i nacionalizma te klerikalnih uticaja.

Trenutno u Crnoj Gori ne postoji dovoljno definisan pravni način za krivično gonjenje pomenutih organizacija, koje stoga imaju slobodu da šire svoje diskriminatorske ideologije. Ovaj nedostatak propisa daje poruku o nekažnjivosti, koju čak i institucije prećutno podržavaju. Donošenje ovog zakona radi toga je veoma važno, jer se njime obezbjeđuje snažan izraz društvene osude određenog ponašanja i grupa koje ga podržavaju", ističu iz Liberalne partije. 

Dodaju da zakon prepoznaje fašističke, neofašističke i vojne nacionalističke organizacija organizacije kao grupe osnovane sa ciljem promocije ideja i doktrina koje su fašističke, nacističke, rasističke ili ksenofobične i koje u svom nazivu imaju simbol ili oznaku koja je istorijski potvrđena kao fašistički ili neofašistički simbol ili koriste fašističke i neofašističke ili bilo koje druge simbole kojim se širi mržnja ili poziva na uništenje ili istrebljenje nekog naroda, rase ili etničke i manjinske grupe zasnovane na superiornosti jednog naroda nad drugima ili koje u svom osnivačkom aktu, statutarnim ili programskim dokumentima imaju tekst ili sadržaje kojim se promovišu, zagovaraju ili sprovode neonacističke ili fašističke ideje i postupke kao i idejeprepoznatih fašističkih pokreta sa ovih prostora.

"Podsjećamo, Ustavom Crne Gore zabranjeno je djelovanje političkih i drugih organizacija koje je usmjereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, narušavanje teritorijalne cjelokupnosti Crne Gore, kršenje zajemčenih sloboda i prava ili izazivanje nacionalne, rasne, vjerske i druge mržnje i netrpeljivosti ali je zabranjeno i osnivanje tajnih subverzivnih organizacija i neregularnih vojski. Isto tako, podsjećamo da je to evropski standard te da je EU ranije usvojila slična rješenja u Evropskom parlamentu", zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika