Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Leposavić: Najbolje rješenje da se tužilački zakoni usvoje uz prihvatanje preporuka Venecijanske komisije (VIDEO)

Ministar pravde saopštio da mišljenje Venecijanske komisije nije obavezujuće, ali da ne može biti ni potpuno ignorisano

Leposavić: Najbolje rješenje da se tužilački zakoni usvoje uz prihvatanje preporuka Venecijanske komisije (VIDEO)

Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava, Vladimir Leposavić, kazao je danas da Tužilački savjet nije ispunio ni očekivanja građana Crne Gore, ali ni Evropske komisije (EK) i drugih međunarodnih tijela koja nadgledaju proces pridruživanja Crne Gore EU.

Leposavić: Najbolje rješenje da se tužilački zakoni usvoje uz prihvatanje preporuka Venecijanske komisije (VIDEO) Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

On je to rekao u parlamentu odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta (DF) Dragana Bojovića.

Leposavić je kazao da je u izvještaju EK konstatovano, između ostalog, da nijedan tužilac nije disciplinski odgovarao, te da Tužilački savjet nije utvrdio prestanak funkcija onim tužiocima koji su ispunili uslove za starosnu penziju.

Na Bojovićevo dopunsko pitanje – da li se u najskorije vrijeme moraju usvojiti izmjene tužilačkih zakona – Leposavić je odgovorio da je to pitanje jasno i da mu treba pristupiti na najširoj mogućoj bazi. Poručio je da se nada da će „proces biti završen na način da se reforme dogode“.

„Ne smanjivati budžet ASK-u“

Na pitanje poslanice Demokratske partije socijalista (DPS) Daliborke Pejović – kako komentariše pokušaj smanjenja budžeta Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK), odnosno „pokušaj Ministarstva finansija i socijalnog staranja da prekrši zakonsku normu koja predviđa da 0,2 odsto tekućeg budžeta mora da ide za troškove ASK-a“ – Leposavić je rekao da se apsolutno zalaže da se toj instituciji ne smanjuje budžet.

„Za to sam da se planirana davanja ne smanjuju“, podvukao je on.

Ministar je, s druge strane, kazao da je ASK pokretanjem postupka protiv njega trostruko prekršila njegova prava.

Podsjetimo, ASK je sredinom januara utvrdila da je Leposavić ugrozio javni interes vršeći neprimjeren uticaj na samostalnost i nezavisnost pravosudnih organa. On je, gostujući na TV A1, bio najavio mogućnost donošenja zakona o amnestiji ukoliko bi se desila mogućnost da Apelacioni sud potvrdi prvostepene presude za pokušaj terorizma liderima Demokratskog fronta (DF) Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću. Apelacioni sud je 5. februara ukinuo presudu u slučaju „državni udar“.

„Ta saga da je nedozvoljeno komentarisanje sudskih presuda je završena u Evropi. Jasan je stav evropskih institucija – standard je da se nezavisnost garantuje ne zbog sudstva i sudija, već zbog građana“, rekao je Leposavić.

„Venecijanska komisija podržava reforme“

Na pitanje poslanika DF-a Slavena Radulovića – da li mišljenje Venecijanske komisije (VK) o tužilačkim zakonima na bilo koji način pravno obavezuje poslanike ili se u smislu legaliteta i legitimiteta oni mogu osloniti samo na svoju savjest i potrebe građana – Leposavić je odgovorio da i VK i Savjet Evrope (SE) podržavaju reforme.

„Mislim da su sada više nego ikad prije VK i SE razumjeli potrebe da se izvrše reforme. Oni ih podržavaju i nisu protivnici reformi, ali je akcenat na tome da Skupština i Vlada nađu one modalitete koji će sačuvati institucije i koji se neće fokusirati samo na personalne smjene“, rekao je on.

Ministar je naveo da, shodno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju koji je zaključen između Crne Gore i EU, mišljenje VK nije pravno obavezujuće, ali da je mjerilo preko kojeg se ocjenjuje ispunjenje zahtjeva vladavine prave. On je rekao da u Sporazumu piše da ako mišljenje VK nije pravno obavezujuće, ne može biti ni potpuno pravno ignorisano.

„Dakle, nema prepreke, ali da bi legalitet i legitimitet bili u potpunosti postignuti u bilateralnim odnosima Crne Gore s međunarodnim organizacijama, onda je možda najbolje rješenje da se predloženi (tužilački) zakoni usvoje uz prihvatanje preporuka VK“, poručio je Leposavić.

Vesna Pavićević iz DPS-a smatra da su ciljevi predloženih tužilačkih zakona personalne smjene u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), te stvaranje povoljnog ambijenta za kriminalne klanove.

Leposavić je odgovorio da je cilj reformisnje, a ne ukidanje SDT-a. Dodao je da je povoljniji ambijent za klanove od postojećeg – teško stvoriti.

„Spreman da priznam da je u Srebrenici učinjen genocid kad se to i nedvosmisleno utvrdi“

Spreman sam da priznam da je u Srebrenici učinjen zločin genocida kad se to i nedvosmisleno utvrdi. Svakako neću – a nisam to činio ni ranije – negirati pravnu važnost međunarodnih tijela. Naročito neću sporiti osjećanja i uvjerenja Bošnjaka i Muslimana koji neće prestati da u svojim srcima doživljavaju ovaj zločin kao svoju trajnu patnju i tragediju, poručio je Leposavić.

On je to rekao u parlamentu odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrije Nikolića – da li priznaje i prihvata da se u Srebrenici 1995. godine dogiodio genocid i da li pokazuje spremnost da se pokloni njenim žrtvama.

Leposavić je ocijenio da je Nikolićevo pitanje konkretno, ali da je upitno da li je korektno.

„Nije na ministru pravde – kao što nije ni na bilo kojem drugom pojedincu koji nije učestvovao u kritičnom događaju, pogotovo kakav je ovaj – da prizna ili ne prizna postojanje bilo kojeg krivičnog djela, pogotovo ratnog zločina. Pitanje koje ste postavili meni je pitanje koje se postavlja okrivljenom licu u sudnici. Samo onaj koji je okrivljen može da prizna ili ne prizna“, rekao je ministar.

Leposavić je naveo da ne zna da li su zločinci u Srebrenici imali genocidnu namjeru ili nisu, već da samo može da vjeruje sudijama iz Haga.

„Bilo onima koji su glasali za ovakvu pravnu kvalifikaciju, bilo onima iz istog sudskog vijeća koji su o ovom pitanju dali ili izdvojeno ili posebno mišljenje“, istakao je on.

Leposavić je kazao da je odluka Međunarodnog suda pravde, kojom je zločin u Srebrenici kvalifikovan kao genocid, zasnovana na nalazima Haškog tribunala koji je, prema njegovim riječima, gotovo u potpunosti izgubio svoj legitimitet kad su dokazi izvjestioca Savjeta Evrope o vađenju i trgovini organima civilnih srpskih žrtava na Kosmetu uništeni u tom sudu.

„Siguran sam da nijedan istaknuti pripadnik srpskog naroda ne negira da je u Srebrenici učinjen stravičan zločin. Njegove žrtve trebaju stalni pomen i pijetet, kao što i njegovi učinioci trebaju kaznu. Ono što je srpskom i bošnjačkom narodu potrebno danas više nego ikad – a čemu vaše pitanje ne doprinosi – jeste razumijevanje da su i jedan i drugi narod – narodi žrtve“, poručio je Leposavić.

Nikolić je rekao da se Leposavić sakrio iza formulacija kojima nevješto negira da se u Srebrenici dogodio genocid.

„Najviše pravne instance u međunarodnoj zajednici to su okarakterisale kao genocid. Genocid je ono za što se kaže da je genocid, a sud je rekao da je to genocid“, naveo je poslanik DPS-a.

„Rodno najsenzitivnija vlada u istoriji Crne Gore“

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković pitala je Leposavića zašto se u ovom kratkom periodu trajanje aktuelne Vlade intenzivirao govor mržnje u javnom prostoru. Naročito, kako je istakla, mizogini, seksistički napadi na političarke, praćeni vulgarnim karikaturama i komentarima koji, prema njenoj ocjeni, nemaju pandan u istoriji devijantnih ponašanja. Ona je pitala šta će Leposavić učiniti da spriječi takve pojave.

„Ne smije u Crnoj Gori niko i ništa umisliti da može svašta i zato izbjeći odgovornosti. I zato, ministre, očekujem od vas zakon protiv onlajn nasilja“, poručila je Vuković.

Leposavić je kazao da je aktuelna Vlada – rodno najsenzitivnija vlada u istoriji Crne Gore.

Osvrnuvši se na napade na portalima i društvenim mrežama, on je kazao da postoje trenuci kad je određeni sadržaj, bez obzira što je, kako je istakao, krajnje neprimjeren, ipak banalan do te mjere da mu stalnim komentarima ne treba davati na posebnoj težini i vrijednosti.

„Temeljni ugovor sa SPC upodobljen sa temeljnim ugovorima koji su potpisani s ostalim vjerskim zajednicama“

Na pitanje poslanika DPS-a Dragutina Papovića – kad je Vlada donijela odluku da krene u sklapanje temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), te ko je u ime Vlade vodio pregovore – Leposavić je odgovorio da Vlada vodi mnogo razgovora i da do dijaloga sa SPC nije došlo iznenada.

„Vi i prethodna Vlada ste 2015. godine vodili taj dijalog na temelju činjenica da je SPC jedina tradicionalna vjerska zajednica koja nije sklopila temeljni ugovor“, podsjetio je on.

Ministar je rekao da je temeljni ugovor sa SPC upodobljen sa temeljnim ugovorima koji su potpisani sa Rimokatoličkom zajednicom, ali i s ostalim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori.

„Nije moguće da se sklopi sporazum o bilo čemu što bi bilo protivno Ustavu Crne Gore“, tvrdi Leposavić.

Papović je odgovorio da je Crnogorska pravoslavna crkva tradicionalna vjerska zajednica, ali da ju je Leposavić izostavio u svojoj izjavi. On je optužio ministra da vodi anticrnogorsku politiku.

„Vi ste ministar za interese SPC u Crnoj Gori. Jedini patriotski čin prema Crnoj Gori bio bi da podnesete ostavku“, poručio je Papović.

„Crna Gora najbolje i jedino što imamo“

Na pitanje poslanika DPS-a Danijela Živkovića – koje će biti nadležnosti komisije za istinu i pomirenje, čije je formiranje najavljeno – Leposović je rekao da će cilj tog tijela biti da se pristupi svim istorijskim fazama i kodifikaciji imena svih ljudi koji su žrtve ideološkog progona.

„Da bez razlika, od perioda Knjaževine Crne Gore do danas, priznamo jednaki pijetet svakome ko se kroz našu istoriju borio za svoja uvjerenja i slobodu. Srećna društva su ona koju svoju cjelokupnu istoriju prihvataju i koja iz svoje istorije uče“, smatra Leposavić.

Na Živkovićevo pitanje da li priznaje referendum o nezavisnost Crne Gore iz 2006. godine, Leposavić je odgovorio da je to pitanje suvišno.

„Suvišno u smislu onoga što se od normalnog građanina očekuje. Ne poznajem ljude koji slave nestanak Crne Gore. Zaista mi to nije poznato“, rekao je Leposavić, poručujući da je „Crna Gora najbolje i jedino što imamo“.


Portal Analitika