Naime, u izvještaju se navodi da je Crna Gora razvila pravni okvir za borbu protiv korupcije, ali da nedostaje njegova primjena. Dodaje se da Komisija za sprječavanje sukoba interesa „nema kapacitet da kontroliše tačnost izvještaja funkcionera o imovini i prihodima“ te da registruje nezakonito bogaćenje, jer nema istražna ovlašćenja i pristup relevantnoj bazi podataka. U dokumentu stoji i da je mali broj slučajeva korupcije u kojima je naređena konfiskacija imovine.
Sve što rade, ocjenjuje Leković, rade u okviru zakona i zakonskih ovlašćenja.
- Da li treba promijeniti zakon, pa nam dati neka druga ovlašćenja da ispitujemo porijeklo imovine - ne znam. Ne znam da li se treba vraćati na stare dane, kada je to postojalo.
Leković kaže da za ono što je zamjereno u Izvještaju, nije trebalo da bude pripisano Komisiji, jer ona nije istražni organ.
- Ovo nije Komisija za ispitivanje porijekla imovine, ovo je Komisija za sprječavanje sukoba interesa i ona po zakonu nema istražiteljske funkcije niti može da istražuje nezakonito bogaćenje, to rade drugi organi. Ako funkcioner u svom izvještaju saopšti da ima dva stana, mi te podatke upoređujemo sa katastrom i, ako ima dva stana, onda je u redu. Mi ne ispitujemo otkud njemu ta dva stana.
Jedini propust koji bi se mogao pripisati komisiji, i kojeg u zakonu nema, je u vezi sa bankarskim računima, kaže Leković. Ali naglašava da taj problem imaju i druge zemlje članice EU, te da su na to ukazali tokom skrininga.
- To se ne može kontrolisati zbog bankarske tajne. Komisija nema organa kod kojeg može to da provjeri. Funkcioner mora da potpiše da je saglasan da Komisija može da kontroliše njegove račune u zemlji i inostranstvu da vidi da li ima i koliko novca utim bankama.
Daliborka Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje kaže da se iz izvještaja u izvještaj raznih međunarodnih institucija ukazuje na iste stvari koje treba da budu izmijenjene. Ipak vjeruje da će se stvari promijeniti.
- Ukazuju konstantno na raskorak između onoga što je normativni okvir i njegova primjena. Vjerujem da smo ušli u fazu u kojoj će se taj jaz značajno smanjivati. Otvaranje pregovora, posebno Poglavlja 23, neminovno će voditi ka korekcijama i snaženju antikoruptivnih institucija kojima treba prilično ozbiljna i sistematska reforma.
U specijalnom izvještaju EK o zapadnom Balkanu stoji i da mehanizmi za kontrolu finansiranja političkih partija i izbornih kampanja u Crnoj Gori treba da budu razrađeni i ojačani pravnim okvirom.