Obraćajući se učesnicima skupa kao jedan od panelista, Lekić je istakao da je bivša Jugoslavija u trenucima kada je funkcionisala njena etničko-kulturna različitostbila fascinantna zemlja, ali da je nažalost njen kraj izgleda bio neizbježan zbog pogrešnih nacionalističkih politika i nedoraslih političara koji su primarno krivi za nasilan i brz tok negativnih događaja.
„Pritom ne treba isključiti i određene međunarodne uticaje koji su doprinijeli divljoj dezintegraciji zemlje“, kazao je Lekić.
U tom smislu, Lekić je podsjetio da je i bivši premijer Italije Ćampi ukazivao još 1994, govoreći baš na Institutu za spoljne poslove da je Evropa na početku jugoslovenske krize brzopletopodržavala princip samoopredjeljenja i nevoljno doprinijela tragičnim konfliktima koji su ubrzo izmakli kontroli, između ostalog i zbog embrionalnog karaktera spoljne politike i zajedničke bezbjednostiu tom periodu.
Ističući da se građani Crne Gore osjećaju Evropljanima, Lekić je iskazao očekivanje da će brzo biti prevaziđena trenutna situacija umora Evropske unije u smislu proširenja s jedne strane, kao i situacija dugog čekanja zemalja aspiranata sa druge strane.
Na konferenciji su pored predsjednika Lekića učešće uzeli i Đovana Melandri (Giovanna Melandri), predsjednica MAXXI fondacije, Ferdinando Neli Feroći (ambasador Ferdinando Nelli Feroci), predsjednik Instituta za spoljne poslove (IAI), Đuliano Amato (Giuliano Amato), potpredsjednik Ustavnog suda i bivši predsjednik vlade Roberto Antonione, generalni sekretar Centralnoevropske inicijative (CEI).