Svijet

Legalizacija marihuane izaziva nevolje američkim bankama

Izvor

Finansijske institucije se izlažu riziku ako budu poslovale sa prodavnicama opijata, jer je prema saveznom zakonu marihuana i dalje nezakonita.

"Ako su financijske institucije licencirane i osigurane na saveznom nivou moraju se pridržavati saveznih zakona, a oni su jasni u pogledu finansijskih transakcija sa novcem koji potiče od prodaje narkotika- objasnio je Džim Douling, bivši savjetnik u Kancelariji za nacionalnu politiku kontrole narkotika.

Kolorado i Vašington postale su u četvrtak prve savezne države koje dopuštaju prodaju i konzumaciju marihuane u rekreativne svrhe.

Zakoni o medicinskoj upotrebi tog opijata na snazi su u nekim državama već duže od deceniju. Kalifornija je 1996. postala prva zemlja koja je legalizovala "medicinsku" marihuanu. Uz Masačusets, koji je u četvrtak pokrenuo takvu inicijativu, još 19 saveznih država donijelo je zakone o medicinskoj upotrebi marihuane.

Industrija "medicinske" marihuane vrijedjela je lani 1,7 milijardi dolara sa tendencijom rasta, kažu u kompaniji za finansijske analize See Change Strategy.

Međutim, savezna vlada ne priznaje nadležnost država u pogledu legalizacije marihuane pod bilo kojim okolnostima. Na udaru saveznih organa već su bile trgovine marihuane zbog kršenja Zakona o kontrolisanim supstancama, starog 40 godina, po kojem sve droge izazivaju zavisnost i nemaju nikakvu medicinsku vrijednost.

Američka Uprava za narkotike DEA je još prije četiri godine počela da upozorava banke i kartičarske kompanije da ne posluju sa prodavnicama marihuane, na što su one odgovorile zatvaranjem računa.

Da bi otvorile račun, neke prodavaonice "medicinske" marihuane predstavljale su se se kao obične medicinske klinike, ili su zloupotrebljavale postojeće lične ili poslovne račune.

Portal Analitika