Crna hronika

Lažne dojave o bombama bez adekvatnog institucionalnog odgovora

ODT formiralo šest predmeta, pred sudom u 2024. nema ni jedan, policija bez odgovora

Ilustracija Foto: UP
Ilustracija
MportalIzvor

Crnogorska javnost već godinama svjedoči velikom broju lažnih dojava o podmetnutim bombama u javnim ustanovama, školama, automobilima, ugostiteljskim objektima... ali zaprepašćujuće mali broj slučajeva je otkriven i procesuiran pred pravosudnim institucijama.

U ovoj godini su zaposleni u podgoričkim sudovima u više navrata evakuisani sa radnih mjesta upravo zbog dojava da se u zgradama gdje rade nalazi ekplozivne naprave.

Samo neke od lažnih dojava o bombama u sudovima prijavljene su u martu, aprilu i maju ove godine, a većina njih je stizala na indetičan način, odnosno na zvaničan mejl nekog od sudova.

U čitavom nizu lažnih dojava tek dva puta se desilo, prema onome što je policija saopštila javnosti, da navodno anonimna informacija stigne na privatni broj telefona pripadnika crnogorske policije - prošle godine kada su zbog toga pretresani hotel Podgorica i poslovni soliter u neposrednoj blizini, te prije pet dana, kada je navodno dojavljeno da se ispod dva parkirana automobila, ispred podgoričkog hotela "Cue", nalazi bomba.

U oba slučaja izvršen je ne samo antidiverzioni pregled, već i pretres objekata i automobila. Takođe u oba slučaja prijavljivanja navodno postavljenih bombi na privatni broj policajca, riječ je bila o objektima i automobilima u kojima borave ili ih koriste biznismeni Ranko Ubović i Aleksandar Mijajlović.

Iz Uprave policije do objave ovog teksta M portal nije dobio odgovor koliko je od početka ove godine prijavljeno slučajeva o postavljenim eksplozivim napravama za koje se kasnije ispostavilo da su lažne.

Nije odgovoreno ni na pitanja na koji način su najčešće dojave stizale i da li je do sada neko od počinilaca ovog krivičnog djela identifikovan.

Iz podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva je odgovoreno da je zbog lažnih dojava o bombama u tom tužilaštvu, u toku ove godine, formirano šest predmeta, od koji je samo jedan, pokrenut protiv maloljetne osobe, odbačen, dok se ostalih pet i dalje nalazi u fazi izviđaja.

Sa druge strane, iz Osnovnog suda u Podgorici su na pitanja M portala odgovorili da od početka ove godine nije bilo formiranih krivičnih predmeta povodom lažnih dojava o postavljanju eksplozivnih naprava.

"Od 01.01.2024. godine do današnjeg dana (11.09.2024. godine) nije bilo formiranih krivičnih predmeta zbog krivičnog djela izazivanje panike i nereda iz čl. 398 Krivičnog zakonika Crne Gore.Takođe, u istom izvještajnom periodu pred ovim sudom formirana su dva krivična predmeta zbog krivičnog djela lažno prijavljivanje iz čl. 388 Krivičnog zakonika Crne Gore i oba su u radu. Uvidom u optužne akte ovih predmeta utvrđeno je da se ne radi o "lažnom prijavljivanju o postavljanju eksplozivnih naprava. Dakle, povodom lažnih dojava o postavljenju eksplozivnih naprava, nema formiranih predmeta u ovom sudu u izvještajnom periodu", navode u detaljnom odgovoru iz ovog suda.

Ni po Krivičnom zakoniku Crne Gore iz člana 398. krivičnih djela izazivanje opšte opasnosti, počinioci ovih krivičnih djela ne moraju strahovati, jer ovo djelo zakon prepoznaje kao lakše, pa je za njegovog počinoca propisana novčana kazna ili kazna zatvora u trajanju do jedne godine.

Portal Analitika