"Ljepota tih "pravila" Zapada je u tome što u njima nema specifičnog sadržaja. Kada neko djeluje suprotno volji Zapada, oni odmah uzvraćaju neutemeljenim optužbama, bez dokaza o 'kršenju pravila' i pozivaju se na pravo da 'kazne prekršioce'. Što su manje određene optužbe Zapada, to se oni osjećaju slobodnijima da sprovode arbitrarne poteze i primjenjuju prljave taktike kao vid pritiska na svoje suparnike. Tokom 1990-tih u Rusiji smo to nazivali "potčinjavanje (gaženje) prava", ukazao je Lavrov, prenosi TASS.
Vladama zapadnih zemalja se ne dopada što se Moskva zauzima za države koje su postale žrtve političkog kockanja Zapada, predočava Lavrov i podsjeća da Zapad optužuje Rusiju za "agresivno ponašanje" u mnogim djlovima svijeta.
"Tako se oni odnose prema politici Moskve usmjerenoj na neutralisanje ultra-radikalnih i neo-nacističkih aspiracija u svom neposrednom okruženju, tamo gdje se krše prava Rusa i drugih etničkih manjina, a ruski jezik, obrazovanje i kultura iskorjenjuju. Ne sviđa im se ni to što se Rusija zauzima za zemlje koje su postale žrtve zapadnog kockanja i izložene su napadima međunarodnih terorista i riziku da izgube svoju državnost kao što je to bio slučaj sa Sirijom", naveo je Lavrov.
Prema riječima ruskog šefa diplomatije, Rusija i Kina su označene kao "autoritarne sile" i glavna prepreka da ostvare planovi zacrtani tokom junskog samita.
Peking se optužuje da demonstrira previše samopouzdanja u ostvarivanju svojih ekonomskih interesa (Inicijativa Pojas i put) i širi vojnu i tehnološku moć u cilju povećanja globalnog uticaja, ukazao je Lavrov.
"Ipak, Zapad se najviše fokusira na unutrašnja pitanja u tzv. nedemokratskim zemljama i preoblikovanju tih zemalja kako bi se što bolje uklopile u zapadne kalupe. To podrazumijeva usklađivanje nekog specifičnog društva i kulture sa idejama o demokratiji kakve propovijedaju Vašington i Brisel", upozorio je Lavrov.
On je ukazao da sve navedeno predstavlja utemeljenje za zahtjeve koji se upućuju Moskvi, Pekingu i svima drugima, da "slijede zapadne norme o ljudskim pravima, civilnom društvu, odnosu prema opoziciji i medijima, upravljanju i interakciji između državnih poluga moći".
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na kraju je konstatovao da Zapad namjerno izbjegava pravne norme i izopštava ih iz pravila koja bi navodno trebalo slijediti, ali ne daje validna objašnjenja zašto bi takva pravila Zapada trebalo da slijede i drugi.
"Na kraju, ipak postoje hiljade univerzalnih međunarodnih pravnih instrumenata kojima se utvrđuju jasne obaveze svake države itransparentni mehanizmi za verifikaciju njihovog sprovođenja", zaključio je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov u autorskom tekstu koji su objavili listovi Komersant i Global Afers.