Izabranice Suzane Lazović će, voljom upravo završenog žrijeba, u preliminarnoj fazi nastupati u grupi „D“ u njemačkom Triru, gdje ih čekaju okršaji protiv selekcija Španije, Farskih Ostrva i Paragvaja.
Naravno, najteže će nam biti protiv Španjolki. Protiv njih smo do sada igrali devet puta i imamo polovičan učinak - po četiri pobjede i remi.
No, treba imati u vidu i to da smo tokom posljednjeg susreta slavili ubjedljivu pobjedu - na EHF Euru u Podgorici 2022. godine bilo je 30:23. Pritom, Španjolke na prošlogodišnjem Euru nijesu mogle proći ni grupu u uvodnoj fazi - tada su gledale u leđa Francuskoj i Poljskoj. Ipak, nikako ih ne smijemo potcijeniti.
Faranke su debitantkinje na SP, pri čemu smo ih pratili na prošlogodišnjem EHF Euru, gdje su uzele bod Hrvatskoj u grupi (17:17). Iako nemaju mnogo iskustva, igračice sa arhipelaga na sjeveru Evrope znaju biti jako neugodne.
Pamtimo i da su 'lavice' protiv Paragvaja već igrale na prethodnom SP (41:26), pa za taj meč možemo reći kako će biti formalnost.
Tri najbolje selekcije ići će u glavnu rundu, gdje slijedi ukrštanje sa ekipama iz grupe „C“, u kojoj su Njemačka, Srbija, Island i Urugvaj. Iz te grupe, koja će biti igrana u Dortmundu, u četvrtfinale će se plasirati dvije najbolje reprezentacije.
Sastav grupa u okviru preliminarne faze slijedi u nastavku.
Grupa „A“ (Roterdam): Danska, Rumunija, Japan, Hrvatska.
Grupa „B“ (Hertongenboš): Mađarska, Švajcarska, Senegal, Iran.
Grupa „C“ (Štutgart): Njemačka, Srbija, Urugvaj, Island.
Grupa „D“ (Trir): CRNA GORA, Španija, Farska Ostrva, Paragvaj.
Grupa „E“ (Roterdam): Holandija, Austrija, Argentina, Egipat.
Grupa „F“ (Hertongenboš): Francuska, Poljska, Tunis, Kina.
Grupa „G“ (Štutgart): Švedska, Češka, Brazil, Kuba,
Grupa „H“ (Trir): Norveška, Južna Koreja, Angola, Kazahstan.