Vođa izraelske opozicije Yair Lapid izjavio je da su članovi Kongresa i jevrejske organizacije u Sjedinjenim Američkim Državama zabrinuti zbog državnog udara u Izraelu.
Ovakva izjava došla je na kraju njegove posjete SAD-u, tokom koje se sastao sa zastupnicima američkog Kongresa i vođama velikih jevrejskih organizacija, kako bi razgovarali o planu reforme pravosuđa koji forsira vlada Benjamina Netanyahua, a koji opozicija opisuje kao “državni udar”, prema izraelskom listuYedioth Ahronoth.
“Sastao sam se s članovima Kongresa i vođama jevrejskih organizacija iz svih dijelova SAD-a kako bismo očuvali strateški odnos između Izraela i Jevreja u dijaspori”, rekao je Lapid.
“Zabrinuti su i boje se posljedica državnog udara na izraelsko-američke odnose i odnos sa jevrejskim zajednicama”, dodao je.
Kontroverzni plan reforme pravosuđa
“Uvjeravao sam predstavnike jevrejskog vodstva da Jevreji u SAD-u ne bi trebali odustati od države Izrael.”
“Rekao sam im da vlade dolaze i odlaze i da će država Izrael ostati, a odnos između Izraela i SAD-a strateški je važniji više nego ikada”, kazao je Lapid.
Lapid je u utorak obavijestio Julie Platt, predsjednicu Organizacije jevrejskih federacija Sjeverne Amerike (najveće jevrejske organizacije u SAD-u i Kanadi), da nije poznato hoće li pregovori s vladinom koalicijom na čelu s Netanyahuom o planu reforme pravosuđa proći uspješno, upozoravajući na veliku opasnost koja prijeti njegovoj zemlji.
Lapid je u ponedjeljak stigao u radnu posjetu SAD-u, tokom koje je održao sastanke s čelnicima jevrejskih organizacija i članovima Kongresa, uključujući predsjednika Ustavnog odbora Jerrolda Nadlera, piše izraelski portalWalla.
Prošlog ponedjeljka je izraelski predsjednik Isaac Herzog bio domaćin pregovaračkog sastanka između predstavnika vladine koalicije i opozicije, u sklopu nastojanja da se postigne dogovor o kontroverznom planu reforme pravosuđa.
‘Kraj demokratije i početak diktature’
Opozicioni čelnici, među kojima se posebno ističe Lapid, kažu da plan u sadašnjem obliku označava kraj demokratije i početak diktatorske ere u Izraelu.
Također ga opisuju kao “autoritarni državni udar”, dok Netanyahu tvrdi da je cilj plana vratiti ravnotežu između sudske, izvršne i zakonodavne vlasti.
Pod pritiskom štrajkova i masovnih demonstracija, Netanyahu je 27. marta proglasio obustavu svog plana do ljetnog zasjedanja Knesseta (parlamenta), koje počinje 30. aprila i traje tri mjeseca, dok ne bude održan dijalog s opozicijom, ali je rekao da neće odustati od svog plana reforme pravosuđa.
Kontroverzni plan ograničava ovlasti Vrhovnog suda (najvišeg pravosudnog tijela), a vladinoj koaliciji daje kontrolu nad odborom za imenovanje sudija.