Od napretka u oblasti vladavine prava zavisiće i pregovori Crne Gore sa Evropskom unijom. Prema novoj metodologiji, posebno će pod budnim okom biti poglavlja 23 i 24 . Kako kaže Laković Drašković, svako ubrzanje trebalo bi da ide ruku pod ruku sa ubrzavanjem reformi u poglavljima vladavine prava.
“Ono što je ključno, a što treba da bude podsticaj Crnoj Gori da ostvari što brže reforme u oblasti vladavine prava je činjenica da sva privremena mjerila iz ova dva poglavlja treba da budu relalizovana da bi se ostala poglavlja mogla zatvoriti”, naglasila je.
Prema njenom mišljenju to i nije tako težak zadatak, ako postoji politička volja.
“I ukoliko u proces budu uključeni ljudi koji imaju znanje da taj proces iznesu. Nažalost, plašim se da kada je u pitanju politicčki ambijent i kadrovski potencijal da je Crna Gora u ozbiljnoj krizi, uzevši u obzir posljednja dešavanja posebno kada su u pitanju tzv. tužilački zakoni”, dodala je.
U skladu sa metodologijom buduća mjerila za zatvaranje poglavlja će biti jasnija i konkretnija, smatra Laković Drašković.
“To će državama omogućiti da se fokusiraju na reforme da bi postigle stvarni progres na putu pristupanja, što je još jedna od prednosti, s obzirom na to da smo od strane nekih institucija imali određene probleme u tumačenju mjerila”, ocijenila je.
Do sada su Međuvladine konferencije održavane radi otvaranja ili zatvaranja pregovaračkih poglavlja. Prema novoj metodologiji to je predviđeno i u slučajevima kada se konstatuje neki problem u pregovorima.
“Dakle, ako se pojave problemi u ova dva poglavlja, EK može predložiti ažurirana mjerila tokom cijelog postupka, uključujući nove i izmijenjene akcione planove ili druge korektivne mjere prema potrebi”, pojasnila jeLaković Drašković.
Nova metodologija odnosi se na Crnu Goru i Srbiju, a zemljama je ostavljena mogućnost da se izjasne o njoj. Iz Podgorice i Beograda već je potvrđena spremnost da budu obuhvaćeni revidiranom metodologijom.