Zamjenik glavnog i odgovornog urednika Novog magazina i jedan od najcjenjenijih ekonomskih novinara u Srbiji i regionu, Mijat Lakićević gostovao je u današnjoj "Drugačijoj radio vezi".
Tema emisije bila je: Da li su izbori otvorili put za ekonomski uticaj Srbije na Crnu Goru?
Je li paket pomoći EU od 9 milijardi eura dovoljan da se saniraju posljedice koronavirusa na slabe ekonomije regiona, bilo je pitanje za Lakićevića.
"Ne znam kakva je situacija u Crnoj Gori precizno, ali znam za Srbiju da se takav novac za pomoć ne troši. Taj novac se dijeli na osnovu broja stanovnika uglavnom, Srbija može da računa na trećinu tih para. To jesu velike pare sa jedne strane, ali sa druge mi ih ne potrošimo. Ništa ni od koga ne dobijamo džabe, velike pare od Kineza i Rusa, to su sve krediti. EU ulaže ogroman novac u region i na taj način pokušava da implementira svoj sistem vrijednosti. Zato to i ne odgovara vlastima u Srbiji, ne možete da pravite dil ni sa Putinom ni sa Đinpingom i da pola toga ide u finansiranje vladajuće partije, tu nema korupcije", kazao je on.
"Evropa zapravo nudi uređeno društvo, medijsku scenu demokratsku, nezavisno sudstvo...", dodao je Lakićević.
Ima li Srbija novca da pomaže druge?
"Ako mislite na ozbiljan novac nema niti će ga biti, neće biti para ni za Crnu Goru. Srbija se tu rukovodi primjerom Rusije, koja je ostvarila veliki uticaj u regionu ne ulaganjima u privredu nego preko kulturno medijske scene, osnivanjem medija, portala. U budućnosti može da se očekuje neka takva vrsta uticaja Srbije, ali da će biti nekih para, ne očekujte", kaže Lakićević.
U dijelu kulturne i identiteske propagande Srbija je investirala posljednjih godina oko 11,6 miliona eura, podsjetio je Lakićevića urednik emisije Darko Šuković.
"Za budžet Srbije to nijesu neke pare", konstatuje zamjenik urednika Novog magazina.
Upitan kako komentariše spekulacije da bi Srbija od Kine mogla da otkupi crnogorski dug za autoput, Lakićević kaže:
"Ne vjerujem, jer Srbija trenutno ima veliki problem. Zadužila se ove godine dvije tri milijarde, skočio joj je javni dug na 60 odsto BDP-a. Mogući su razni marifetluci, može neko da stane iza toga, neko drugi, ali da to Srbija uradi parama iz budžeta to bih isključio, ali druge neke manipulacije ne bih dok je Vučićeva vlast. Naprotiv, to čak djeluje i vjerovatno", kazao je on.
U Srbiji se živi gore nego u najvećem dijelu Evrope, kaže Lakićević.
"Velikog siromaštva nema, ali život je znatno gori od onoga kako žive ljudi u nekim drugim zemljama", kaže on.
U Srbiji se, ocjenjuje, guši biznis i to je razočaravajuće.
"Vlast u Srbiji zatvara perspektivu života u Srbiji", ocjenjuje on.
Upitan šta je interes Srbije da investira u aerodrom u Trebinju i ima li smisla to smjestiti u kontekst ideje prekompozicije granica i izlaska Srbije na more, Lakićević odgovara da se na to gleda kao na političku stvar.
"To je neka vrsta geopolitike. Problem Srbije je da kroz ekonomske projekte vodi nacionalnu politiku", kaže on.