Region

Kurti: Postoji francusko-njemačka inicijativa, ali ništa nije konačno

Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da postoji francusko-njemačka inicijativa koja želi da da više ovlašćenja specijalnom predstavniku EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Miroslavu Lajčaku, ali, kako je kazao, "ne postoji ništa konačno".

Kurti: Postoji francusko-njemačka inicijativa, ali ništa nije konačno Foto: EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD
BetaIzvor

"Ne postoji ništa konačno, a kamoli odlučujuće da se može reći da je ovo francusko-njemački prijedlog u vezi sa dijalogom Kosovo – Srbija2, kazao je Kurti u Gnjilanu.

On je rekao da je na sastanku 18. avgusta u Briselu iznio opšti okvir za dijalog.

"Predložio sam opšti okvir dijaloga, postoji francusko-njemačka inicijativa koja želi da da još više ovlašćenja Lajčaku, kao i kontinuiranu američku podršku", rekao je on.

Prema njegovim riječima, ne može se kazati da je to francusko-njemački prijedlog.

"Razgovara se o različitim modelima, ali nema ničeg definitivnog, a još manje odlučujućeg, da bi se moglo reći da je ovo francusko-njemački prijedlog, pa stoga razgovarajte o tome i dajte komentare", rekao je Kurti.

Kazao je i da „kruži više različitih ideja u Berlinu, Briselu, Vašingtonu, ali i Londonu, Rimu, Parizu, Beogradu i Prištini“.

"Potpuno sam posvećen transparentnosti procesa, ali tu je i povjerljivost razgovora uporedo sa transparentnošću… A sve ideje sa kojima nas često ispituju zvaničnici i diplomate ne mogu se staviti pred javno mnjenje", objasnio je on.

Prema njegovim riječima, nešto mora biti prihvaćeno da bi bilo objavljeno.

"Dakle, nešto mora da se učvrsti (prihvati) da bi bilo objavljeno, sve dok nije tako, nije korektno da to objavim. Nakon utvrđivanja dolazi objavljivanje", rekao je on.

Kurti je, povodom ekonomskih kretanja, o kojima je juče govorio, istakao da su dostignuća nesporna i da su na njih uticale i neke odluke Vlade. On je povodom kritika opozicije na te teme, rekao da „opozicija napada i kritikuje jer je to njihova dužnost“.

Portal Analitika