Kultura

Kulturno digitalni projekat kao spona Cetinja i Torina

Living the E(art)h – interaktivni online projekat nastao je kao internacionalna saradnja, u sklopu kampanje #Živimo kulturu, posvećenog podršci kulturnoj sceni Crne Gore za vrijeme pandemije. Nosilac projekta je Milica Janković, vizuelna umjetnica sa Cetinja, a učesnici na projektu su umjetnici iz Torina i Cetinja i na taj način se pravi spona izmedju ova dva grada i onako već istorijski povezana, saopšteno je iz Ministarstva kulture.

Kulturno digitalni projekat kao spona Cetinja i Torina Foto: Zivimo kulturu
Izvor

Projekat je sufinansiralo Ministarstvo kulture, a pokrenut je 10. jula na društvenim mrežama Instagram i Facebook projekat.

“Po prirodi interaktivnog karaktera, idejno je koncipiran od strane vizuelne umjetnice Milice Janković i realizovan u saradnji sa mladom kustoskinjom Giuliom Perugini. Vizuelni umjetnici, učesnici projekta: Giulia Cotterli, Milica Janković, Danilo Sciorilli, Claudio Zorzi i Milena Živković, produkcija zvučnih zapisa Gianbattista Barbieri (obrada i kompozicija zvuka) i multimedijalna produkcija (obrada i montaža video zapisa) Francesca Gastoldi. Kustos projekta Giulia Perugini”, pojašnjavaju u saopštenju.

Cilj projekta, koji je po prirodi eksperimentalnog karaktera, je uključiti publiku u kreiranju finalnog rada preispitujući kreativne potencijale društvenih mreža. Cjelokupan proces, dodaju, koji se odvija u četiri faze, polazi od vizuelno dokumentovanog rada, preko teksta, riječi i kao finalni proizvod podrazumijeva zvučni zapis; gdje svaka od prikazanih faza poništava onu prethodnu.

Koristeći se alatima i mehanizmima drušvenih mreža, Instagram i Facebook, vizuelni umjetnici istražuju grad u kojem borave (Cetinje sa jedne, a Torino sa druge strane) iz njihovih domova.

“Njihova promišljanja polaze od fragmentiranih pogleda ka spoljašnjosti, vidljivih kroz strukturne otvore zgrada, koje se, u mašti svakog umjetnika, s vremena na vrijeme pretvaraju u reflektujuće površine, prolaze, granice, prelaze, portale, pragove i neupadljive susrete jednih s drugima. Nastao u periodu karantina projekat polazi od ideje o refleksiji urbanog prostora koji je percipiran kao uskracena želja za životom i koncipiran je u četiri uzastopne faze, kroz koje su društvene mreže smještene u središte samog istraživanja usmjerenog na ispitivanje njihovih kreativnih i relacijskih potencijala”, pojašnjavaju u sapštenju.

U prvoj fazi projekta (10-22 Jul) radovi su publikovani u formi online priče (Instagram i Facebook story), svaka u trajanju od 24h (nakon čega se djelo samouništava). Publika je bila pozvana na interakciju, ostavljajući komentar kao odgovor n priču, u kojem je, kroz subjektivne senzacije trebalo opisati prikazani rad.

U drugoj fazi (od 23 jula do 13 avgusta) pristigli komentari publike, na prethodno publikovane radove, će biti razvrstani i poslati Gianbattista Barbieri, dizajneru zvuka koji će biti zadužen da upravo na osnovu tih tekstualnih zapisa (komentara publike) kreira pet kompozicija koje će biti prezentovane u formi zvučnih zapisa.

Sa druge strane, u sklopu treće faze, u period od 14-24 avgusta umjetnici će, u dijalogu sa multimedijalnim producentom Francesca Gastoldi, raditi na realizaciji pet video radova, gde ce imati priliku da modifikuju prvobitno predstavljeni rad, integrišuci nove impulse, proistekle iz zvučnih zapisa i priloženih komentara(postova) publike.

Finalizovani video radovi biće objavljeni na zvaničnim društvenim stranicama projekta od 25. do 30. avgusta, dok će se poslednji događaj projekta održati 31. avgusta, uz prezentovanu publikaciju Living the E(art)h, Umjetnički, digitalni i kulturni projekat.

“Tako zaživljava propulzivni eho koji stvaranjem virtuelnog mosta između dva grada (koji su većistorijski povezani likom kraljice Jelene, supruge italijanskog kralja Viktora Emanuela III Savojskog, koja je porijeklom sa Cetinja), podstiče preokret, samoosvješćivanje i samoreferencijalnu sklonost društvenih medija”, zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika