Nešto između

Nacionalni parkovi

Krivolov i devastacija nacionalnih parkova ključni problemi

Krivolov na Skadarskom jezeru i devastacija biodverziteta ključni su problemi sa kojima se susreću Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG), poručeno je na konsultativnom sastanku Odbora tog preduzeća sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO).

Krivolov i devastacija nacionalnih parkova ključni problemi Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Sastanak je, kako je saopšteno iz NPCG, održan na inicijativu predsjednice Upravnog odbora preduzeća, Marine Jočić, u cilju unapređenja saradnje u očuvanju nacionalnih parkova.

Govoreći o problemima sa kojim se susreće to javno preduzeće (JP), ona je istakla da su to u prvom redu krivolov na Skadarskom jezeru, devastacija biodverziteta, sječa šume na sjeveru, krivolov divljači i divlja gradnja.

Jočić je rekla da je, u cilju efikasnije zaštite brojnih vrijednosti NPCG, neophodna čvršća saradnja sa svim subjektima koji učestvuju u procesu njihove zaštite.

Kako je kazala, uloga i doprinos NVO je od nemjerljivog značaja.

“U tom pravcu, organizovali smo konsultativni sastanak kako bi se razmjenom iskustava i zajedničkim djelovanjem postizali vidljiviji rezultati“, navela je Jočić.

Ona je ukazala na dva ključna problema u upravljanju NPCG, “kao što su neadekvatan način na koji je koncipirano JP i stanje ukupnog biodiverziteta.”

Jočić je, analizirajući zatečeno stanje u rukovođenju NPCG, kazala da je stanje u unutrašnjoj organizaciji preduzeća i Službama zaštite haotično, “nedomaćinsko poslovanje i masovno zapošljavanje bez određenih kriterijuma.”

Prema njenim riječima, novi menadžment se, upravo zbog toga, zalaže da u prvom planu budu eksperti iz svojih oblasti koji će doprinijeti boljem upravljanju zaštićenim područjima.

„Naš cilj je da organizujemo upravu u kojoj će stručnjaci imati glavnu riječ, da obezbijedimo mehanizam nulte tolerancije na krađu i korupcije bilo koje vrste. U našem prioritetnom planu je obezbjeđivanje novog načina organizacije JP, novog koncepta organizacije rendžerske službe, kao i nabavka nedostajuće tehničke opreme”, kazala je Jočić.

Članovi NVO su, kako je saopšteno iz NPCG, ukazali na izazove sa kojima su se susretali u prethodnom periodu.

“Na neophodnost pravovremenog sprečavanja svih oblika krivolova i efikasnijeg sprovođenja kaznene politike prema svim počiniocima nezakonitih radnji na prostorima NPCG, potrebu kontinuirane edukacije Službi zaštite u cilju bolje kontrole prostora, i većeg ulaganja u cilju pripreme i realizacije naučno-istraživačkih projekata”, navodi se u saopštenju.

Učesnici skupa istakli su da će u narednom periodu pružati punu podršku aktivnostima NPCG u cilju unapređenja prirodnih i kulturnih vrijednosti svih pet nacionalnih parkova, i Parka prirode Ulcinjska solana.

“Dogovoreno je potpisivanje memoranduma o saradnji sa NVO sredinom februara, kontinuirana razmjena ideja i osmišljavanje zajedničkih aktivnosti u cilju zaštite i promocije najznačajnijih vrijednosti NPCG”, dodaje se u saopštenju.

Ispred NVO su, kako se navodi, učestvovali predstavnici Green Homa, Centra za zaštitu i proučavanje ptica, Koalicije za održivi razvoj, Organizacije KOD, Građanske inicijative „Dalje nećeš moći“, Sačuvajmo Sinjajevinu.

“Kao i NVO Breznice, Društva prijatelja rijeke Tare, Udruženja ugostitelja sa Žabljaka, NVO „Zeleni korak“ i Grupe za zaštitu šarana”, dodaje se u saopštenju.

Portal Analitika