Politika

Predsjednik Vlade u intervjuu BBC-u na srpskom

Krivokapić: Računam da ću biti premijer do 2024. godine

Predsjednik Vlade Crne Gore kazao je u intervjuu za BBC na srpskom kako računa da će biti na toj poziciji do 2024. godine.

Krivokapić: Računam da ću biti premijer do 2024. godine Foto: PA
BBC na srpskomIzvor

U intervjuu je navedeno kako je Krivokapićeva Vlada suočena sa nedostatkom podrške parlamentarne većine koja ga je izabrala.

„Kao premijer, sigurno mogu da riješim probleme na terenu – ali sve što se tiče političkih problema je mnogo neizvjesnije", rekao je on.

Krivokapić je ustvrdio kako je njegova Vlada ostvarila impozantan ekonomski rast.

„Mi smo do jula ostvarili impozantan rezultat, smanjili pad za devet odsto – to je najbolji rezultat u Evropi, ali mi se ne takmičimo u tome šta je najvažnije u Evropi, već kako građani žive", kazao je predsjednik Vlade.

Do 2024. možda još jedna dionica autoputa, realizacija Jadransko-jonske magistrale...

On ističe i kako će do 2024. godine u Crnoj Gori možda biti završena još jedna dionica autoputa, ali i da slijedi realizacija Jadransko-jonske magistrale.

„Imamo tablu na kojoj smo nacrtali kako Crna Gora treba da izgleda 2024. godine – infrastrukturno premrežena putevima, možda i kroz završetak još jedne dionice auto-puta, kritičnog puta za Sarajevo, realizacije Jadransko-jonske magistrale. Veliki potencijal Crne Gore je i afirmacija kontejnerskog transporta iz Luke Bar i to bi dalo ekonomsku isplativost puteva“,istakao je on, dodajući kako očekuje velika ulaganja u energetski sektor.

Beograd izričito podržava DF

O regionalnoj politici, Krivokapić je kazao kako nije bilo čiji neprijatelj, a posebno ne Srbije.

„U političkom smislu, dešavaju se čudne relacije, posebno otkad je protjeran ambasador Vladimir Božović, a od ove Vlade se očekivalo da uradi nešto po tom pitanju dok mi samo želimo da primjenjujemo zakon jer je u istoriji bilo samo dva slučaja vraćanja ambasadora poslije proterivanja", konstatovao je Krivokapić.

Krivokapić odnose sa Srbijom opisuje kao pokušaj vođenja „hladnog rata“.

„Hladni rat suštinski ne postoji, već je to odnos politike koji se preslikava na druge subjekte. Beograd izričito podržava Demokratski front i tako dokazuje da njima nijesu bitni oni koji se zaista nalaze na vlasti nego oni koji su projektovani kao najbolji predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori“, smatra premijer Crne Gore.

Rezoluciju o Srebrenici nije pokrenula Vlada

On je istakao i kako njegova Vlada nije pokrenula Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, usvojenu u parlamentu.

„Rezoluciju o Srebrenici nije pokrenula vlada, stalno smo ponavljali da postoji Deklaracija iz 2009. godine, slična je i u Srbiji", naglasio je on.

Za Amfilohijem suze same navirale

Krivokapić je komentarisao i odnos Demokratskog fronta prema izvršnoj vlasti koju on predvodi, pri čemu je kazao da nije razočaran, ali da je imao pogrešne predstave.

„Da biste bili razočarani, morate biti nečime očarani – a ja nikad nijesam imao to očaranje. Da li sam imao neke pogrešne predstave – apsolutno jesam“, priznaje Krivokapić.

On ističe kako je na listi Za budućnost Crne Gore završio voljom bivšeg mitropolita SPC Amfilohija.

„Suzu nijesam pustio kad se moj otac upokojio, a za mitropolitom su suze same navirale. To je bio čovjek nevjerovatne snage, znanja, umijeća, vere, duhovnosti, filozof, pjesnik, teolog, čovjek neponovljivih darova i njega nisam iznevjerio – zavjete koje sam mu dao, ispunio sam", smatra Krivokapić.

"Spremano mi hapšenje"

Crnogorski premijer rekao je i kako je nakon neuspjelog potpisivanja Temeljnog ugovora uslijedio pripremljeni scenario prema kojem je on proglašen izdajnikom, a iza čega su stajale poznate adrese.

„Adresa su političari iz Crne Gore koji su ekspozitura Srbije, a to rade određene strukture iz Srbije koje su sve isprojektovale. Ako je ta režija bila, zašto me neko nije s tim upoznao do kraja? Valjda jedan premijer treba da štiti i državu i crkvu, posebno ako su one odvojene, a to jeste tako u Crnoj Gori", ocijenio je Krivokapić.

On je ponovio kako mu je u Crnoj Gori "spremano hapšenje u slučaju da je potpisao Temeljni ugovor u Beogradu".

„Vlada mora biti upoznata sa takvim dogovorom jer ovo nije diktatorski sistem pa da o svemu odluči jedan čovjek već je snaga ove Vlade da nijedna odluka nije donijeta bez rasprave", rekao je on u intervjuu za BBC na srpskom.

Portal Analitika