Politika

Vlada volšebno povukla akte koje je dan ranije dostavila parlamentu

Krivokapić potpisao dopis bez obrazloženja

lada je juče obavijestila Skupštinu da povlači iz skupštinske procedure predloge zakona kojim je bilo predviđeno da se postepeno ukinu zagarantovane sume novca u budžetu (procentualna budžetska izdvajanja) za određene institucije.

Krivokapić potpisao dopis bez obrazloženja Foto: PA
PobjedaIzvor

Među tim institucijama je i Agencija za sprečavanje korupcije, a član Savjeta ASK Momčilo Radulović juče je Pobjedi rekao da je Vlada 12. novembra donijela odluku suprotno važećem Zakonu o sprečavanju korupcije kojom je ukinula garantovani iznos finansiranja od 0,2 odsto iz tekućeg budžeta za ASK, čime je očigledno pokušala da tu nezavisnu instituciju stavi pod svoju kontrolu.

Predlogom Zakona o izmjeni Zakona o sprečavanju korupcije u potpunosti se briše odredba da budžet ASK-a ne može da bude manji od 0,2 odsto tekućeg budžeta Crne Gore, čime je Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, ostavljena mogućnost da proizvoljno odlučuje o visini i načinu finansiranja krovne preventivne antikorupcijske institucije.

Pokušaj kontrole

Radulović ovaj potez vidi kao pokušaj da se kontroliše ASK, i ističe da su se od „toga odbranili institucionalnim sredstvima i uz pomoć međunarodnih partnera“.

"Tako smo izvršili racionalizaciju Vladinih odluka kako bi se vratili u pravni sistem, a ne sistem partijski motivisanog odlučivanja, pa smo neformalno dobili obećanje od Vlade da će povući ovu odluku. ASK je samostalan organ, ali to nekima u Vladi nije bilo jasno i htjeli su da nas stave pod kontrolu, a možda i na duži rok da uklone ASK iz pravnog sistema. Koliko su predstavnici Vlade i ovog Ministarstva ovog puta zastranili govori i činjenica da su provladine organizacije civilnog društva, koje su ih do sad uveliko podržavale, sad počele da kritikuju i da se stavljaju u odbranu nezavisnih institucija", naveo je Radulović.

Obećanje o kome govori Radulović je ispunjeno, pa je Vlada juče objavila dopis o povlačenju četiri predloga zakona - kulturi, finansiranju političkih partija, Centra za obuku u sudstvu i tužilaštvu i sprečavanju korupcije, koji je potpisao premijer Zdravko Krivkopić bez navođenja obrazloženja zašto je ovo urađeno.

Predloge zakona je radilo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja kojim rukovodi ministar Milojko Spajić. Ovom mjerom ukidanja zagarantovanih sumi novca iz budžeta bili su obuhvaćeni Ministarstvo kulture, Prijestonica Cetinje, Centar za obuku u sudstvu i tužilaštvu, nevladine organizacije, političke partije, Agencija za sprečavanje korupcije, Fond za medije, Javni servis RTCG, dijaspora, fondovi za manjine, ženske organizacije u političkim partijama u državnom i lokalnim parlamentima.

Bez konsultacija

Prije te odluke oglasili su se iz Centra za građansko obrazovanje i u saopštenju naveli da je Predlogom Zakona o budžetu za 2022. godinu Vlada postupila suprotno važećem Zakonu o sprečavanju korupcije, time što je ukinula garantovani iznos finansiranja od 0,2 odsto iz tekućeg budžeta za ASK.

Iz te NVO zabrinuti su povodom namjere Ministarstva finansija i socijalnog staranja da ukine procentualna izdavanja u budžetu koje su do sada imale određene institucije i organizacije.

"Posebno ukazujemo da tome nijesu prethodile nikakve konsultacije sa zainteresovanim stranama. Činjenica da je jedna od tih nezavisnih institucija kojima se ovako smanjuje bužet i ASK, u kontekstu brojnih odluka ASK-a koje nijesu bile povoljne za funkcionere nove vlasti, može označiti taj budžet i kao osvetnički", navode u saopštenju.

Ovim potezom, kako navode Vlada direktno i sistemski dovodi u pitanje nezavisnost ASK-a.

Kritike su došle i iz Instituta alternativa odakle su rekli da pitanje finansijske nezavisnosti ove i drugih sličnih „nadzornih“ institucija treba razmotriti i ispitati sistemski, kako bi se zaštitila njihova nezavisnost, onemogućio negativan uticaj izvršne vlasti ali i pronašlo funkcionalno rješenje njihovog finansiranja zasnovano na stvarnim potrebama.

Portal Analitika