Nekadašnji premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić reagovao je povodom cenzure televizije Newsmax Balkans, u nedavnom intervjuu koji je nedavno dao ovoj medijskoj kući.
„Nesvakidašnja cenzura sa kojom sam se suočio nakon gostovanja u emisiji Perspektiva, uslovila je moje današnje obraćanje. S jedne strane, želio bih da upoznam javnost sa neželjenom situacijom u koju me je dovela određena medijska kuća, a s druge strane da ukažem na sve učestalije medijsko cenzurisanje, kao direktan atak na ljudska prava i slobode. Cenzura, u to nema sumnje, postoji otkad postoji informisanje. Njen cilj je uvijek isti – ukloniti iz javnog prostora bilo temu, bilo pojedinca, bilo podatak koji aktuelna vlast smatra štetnim po svoje interese“, rekao je Krivokapić.
Kaže da je odazvavši se na poziv za intervju novinaru Nemanji Živaljeviću, nije ni slutio da će „i sam ubrzo biti žrtva cenzurisanja i to gostujići u emisiji Perspektiva“.
„Vjerujući u stručnost novinara Živaljevića, a samim tim i u njegove dobre namjere, nijesam vodio računa o vlasništvu novog medija NewsMaxBlakan. To je, odmah moram priznati, moja greška i propust, jer je opšte poznato da u medijima postoji lanac moći koji kreće od vlasnika (nalogodavca), preko urednika, do novinara koji je danas, u najvećem broju slučajeva, nažalost, onaj ko služi moći pojedinaca, bez obzira što bi po svojoj vokaciji trebalo da služi istini“, rekao je Krivokapić.
Važno je, kaže, istaći i da sam prije intervjua pitao koliko vremenski traje emisija i dobio odgovor – 1 sat.
„To je bio osnovni razlog da ne odbijem gospodina Nemanju Živaljevića, jer sam svaki vremenski interval ispod ovoga smatrao ograničavajućim“, rekao je Krivokapić.
Intervju je, dodaje on, odrađen u četvrtak 24.04. sa početkom u 10:30.
„To što sam ih pozdravio poželivši da budu svjetlost istine, danas mi zvuči kao ironija, od koje sam u tom trenu bio miljama daleko. Emisiju sam odgledao u subotu, u predviđenom terminu, i u skladu sa programskom šemom. Premalo je reći da sam bio iznenađen. I šok, i zaprepašćenje, i nevjerica, pomiješali su se u meni pri saznanju da mi je intervju skraćen za skoro 10 minuta“, rekao je Krivokapić.
Navodi da je intervju, sniman u studiju u Podgorici, trajao tačno 58 minuta i 42 sekunde.
„Ni laiku nije teško zaključiti na kojim su mjestima „makaze“ imale posla. Moglo bi se raspravljati i o intelektualnom vlasništvu u ovoj situaciji, jer ja nijesam bio na pijaci na kojoj urednik bira koga od intervjuisanih će prikazati i koji dio njegove izjave objaviti. Insistirao sam kod urednika da emisiju u cjelosti dobijem. Nažalost, nijesam uslišen, iako sam uvjeren da na to imam pravo. Moje pravo je trebalo da se ostvari u zajedničkom dogovoru, te bez mog znanja i odobrenja nije smio biti izuzet nijedan dio“, istakao je Krivokapić.
Kaže da „ako je, nekim slučajem, bio predugačak intervju – onda planirano i realizovano vrijeme neko nije dobro saopštio“.
„Naravno, ne može se u ovoj situaciji govoriti o ugovornom odnosu, ali ipak postoje dvije strane i one funkcionišu bar na nivou profesionalne etike, koja podrazumijeva neophodnost usaglašavanja“, rekao je Krivokapić.
Napominje da je Ustavima Crne Gore i Srbije (jer je uredništvo u Srbiji), cenzura zabranjena. Kako je, ističe on, očigledno postojanje cenzure, očigledno je i kršenje Ustava.
„Koji su djelovi isječeni? Oni koji govore o nekorektnom i začuđujućem istupu patrijarha Porfirija tokom boravka u Kremlju, a koji se tiču dva stava: 1. Njegove neutemeljene konstatacije da se u Srbiji radi o tkz. obojenoj revoluciji i da iza nje stoje zapadne službe; 2. Reakcije na miješanje u politička pitanja Crne Gore, koje je neprimjereno i u dosadašnjoj praksi nezabilježeno. Ova dva stava sam doveo u vezu sa ličnim odnosom patrijarha i Aleksandra Vučića, ističući da se patrijarh u odnosu prema svom predsjedniku postavlja kao njegov dužnik zbog čega i protažira politiku koju vodi. Nadam se da će se ovim pitanjima baviti i predstojeći Sabor SPC“, naveo je Krivokapić.
Kaže da je upozorio i na mogućnost izmještanja problema u region, kako bi se maskirala dešavanja u Srbiji.
„Pozvao sam sve da ne robuju autoritetu pozicije, a posebno vjernike, već da se uvijek okreću autoritetu argumenata. U tom sam kontekstu i citirao Svetog patrijarha Pavla koji je rekao: „Nekada smo imali drvene sasude i zlatne sveštenike, a danas imamo zlatne sasude i drvene sveštenike“. Čast izuzecima“, rekao je Krivokapić.
Poručuje kako ne pristaje na bilo kakvo cenzurisanje i usmjereno informisanje jer se, kako je naveo, opredijelio da služim javnim interesima u cilju opšteg dobra.
„Moramo pobuditi svijest svih nas i postaviti zahtjev medijima da vjerodostojno izvještavaju. Obaveza prema budućim generacijama je da se izborimo da nas informišu pošteni mediji, jer je to preduslov svih građanskih i ljudskih sloboda, kao i jačanja i čuvanja demokratije“, zaključio je Krivokapić.