Crnogorski parlament nije izglasao izmjene izbornog zakonodavstva, koje je predložila vladajuća koalicija, jer nije bilo potrebne dvotrećinske većine.Na snazi je tako ostao aktuelni izborni zakon, koji već tri godine nije usaglašen sa najvišim pravnim aktom.Krivokapić je kazao da neusvajanje usaglašenog izbornog zakonodavstva neće naići na pozitivan odjek u Briselu, ali da, ipak, neće bitnije uticati na odluku da Crna Gora dobije status kandidata.
„Mislim da neće presudno uticati na dobijanje kandidatskog statusa, ali će biti jedan potpuno nepotreban minus u izvještajima, posebno poslije toliko uloženog truda da se nađe najbolji model“, rekao je on novinarima.Krivokapić je istakao da put Crne Gore ka statusu kandidata stoji na mnogo više snažnih stubova, nego što je jedan zakon, pa makar to bio i izborni zakon.On je kazao da se očekivao postizanje dogovora o usvajanju izmijenjenog izbornog zakona, posebno što je taj dokument dobio pozitivnu ocjenu Venecijanske komsije i OEBS-a.
„Očekivao sam da je to dovoljan znak za korak naprijed kada je u pitanju izmijenjeno izborno zakonodavstvo, usaglašeno sa Ustavom. Očigledno je da, međutim, nije bilo političke volje“, naveo je Krivokapić.On je podsjetio da je u mnogo težim političkim uslovima i za osam mjeseci dogovoren Ustav Crne Gore.
„Ako je ovaj parlament, u manje više istom sastavu, uspio da obavi taj složeni posao, onda je sada samo nedostatak političke volje uzrok zašto nijesu izglasane izmjene izbornog zakona“, kazao je predsjednik Skupštine.Prema njegovim riječima, nijedan izborni zakon neće biti dobar, ako nema političke volje za njegovo usvajanje.„Ako nema te volje i cilja, a to je što prije usvojiti usaglašeno izborno zakonodavstavo, onda se dvotrećinska većina, koja treba da bude stimulacija za dogovaranje i konsenzus, pretvorila u svoju suprotnost, odnosno u sredstvo za ucjenjivanje“, naveo je Krivokapić.On očekuje da će dobijanje status kandidata za članstvo u EU biti stimulans i nova obaveznost za parlamentarne činioce u Crnoj Gori da se dogovaraju.Krivokapić je kazao da žali što veliki trud nije iskorišćen za političko poentiranje svih.
„Očigledno je nešto uticalo na opoziciju da se vrati korak unazad. To se dešava kada se opozicija prioritetno ne vodi svojim, a time i interesima Crne Gore, već pokušava da udovolji pogledima sa strane“, naveo je on.
Krivokapić je rekao da je Crna Gora uspješno izlazila i iz mnogo težih faza, pa će brzo prevazići i pitanje neusvajanja usaglašenog izbornog zakonodavstva.„Već imamo rješenja koja su verifikovana od VK i OEBS i zato mislim da će, nakon sezone kongresa, biti lakše da se to pitanje riješi“, kazao je predsjednik parlamenta.
Predsjednica Doma lordova Parlamenta Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Helena Valerie Hajman nije željela da komentariše nepostizanje dogovora o izmjenama izbornog zakona.Ona nije konkretno odgovorila ni na novinarsko pitanje koliko su kriminal i korupcije problemi Crne Gore na putu ka punopravnom članstvu u EU, navodeći da je prekratko u našoj zemlji da bi mogla da da precizan odgovor.
„Vi mnogo bolje od mene znate koje su to oblasti koje bi vam mogle predstavljati problem na putu ispunjavanja kriterijuma za sticanje kandidata za člana EU i kasnije za punopravni prijem“, navela je Hajman.