Svijet

Kraj sna o vještačkom arhipelagu u Dubaiju

Izvor

Taj megaprojekt počet je u maju 2003. godine, a od tada je u more ubačeno oko 320 miliona kubnih metara pijeska kako bi bila stvorena vještačka ostrva. Ostrva se razlikuju po veličini - najmanja su proporcije jednog i po fudbalskog igrališta, a najveće je četiri ili pet puta veće.

Udaljenost između ostrva, koja predstavljaju minijaturnu repliku svijeta sa jasnim konturama Afrike, Evrope, Južne i Sjeverne Amerike i Azije, je samo 100 metara.

Nakon skoro sedam godina kristalno je jasno da je 14 milijardi dolara, koliko je do sada potrošeno u projekt, bačeno u vodu.

Danas je od projekta ostalo samo 299 hrpica pijeska. Kao i mnogi drugi, i ovaj je propao zbog svjetske finansijske krize, jer su cijene nekretnina naglo opale, što je dovelo do kolapsa tržišta.

Domaća kompanija Nakil /Nakheel/, jedan od idejnih tvoraca projekta, saopštila je 2008. godine da je više od 70 odsto ostrva prodato, ali su se mnogi investitori u međuvremenu povukli.

Ipak, jedan, Jozef Klajndinst, je stavio sve na kocku i odlučio da nastavi s izgradnjom ostrva.

U kompleksu The World kupio je šest ostrva, koje namjerava da izgradi do kraja. Najekskluzivnije ostrvo trebalo bi da bude The Heart of Europe, čiji bi centralni dio ponude bio bulevar sa barovima, restoranima i trgovačkim centrima.

"Moji planovi su da postanem prva osoba kojoj će The World biti primarno mjesto stanovanja, a ne samo kuća za odmor", kazao je Klajndinst.On je dodao da je kriza ipak učinila svoje, pa je za mnoge san Dubaija završen.

Portal Analitika