Tri žene su preminule od komplikacija upale crijeva za manje od mjesec dana nakon liječenja u risanskoj i kotorskoj bolnici dok se jedan muškarac oporavlja od sličnih tegoba u Opštoj bolnici Kotor. Prema informacijama lista Vijesti zajedničko za ove pacijente je da su starije životne dobi i da su primali jake antibiotike iz genracije „cefalosporina“.
„Pretpostavlja se da su pacijenti preminuli od posljedica pseudomembranoznog kolitisa, ali za takve tvrdnje još nema zvanične potvrde, pišu Vijesti, naglašavajući da ljekari iz bolnica u Risnu i Kotoru tvrde da inspekcija Instituta za javno zdravlje nije pronašpla uzroćnike ovakvoih oboljenja u higijenskim uslovima u bolnicama. Direktor risanske bolnice dr Milić Jauković ističe da ima saznanja da su se slični slučajevi učestalije dešavali u nekim bolnicama u Srbiji ali u risanskoj, kako kaže, nije zabilježen smrtni slučaj kao posljedica zapaljenja crijeva.
U međuvremenu, u saopštenju Ministarstva zdravlja, koje objavljuju Vijesti, se navodi da Agenciji za ljekove i medicinska sredstva nije dostavljena nijedna prijava na neželjeno dejstvo ili čak sumnju u takvu mogućnost od strane zdravstvenih radnika.
- Cefriakson koji je aktivna komponenta lijeka i relevantna medicinska literatura i referendtna dokumenta o lijeku koje Agencija za ljekove koristi kao izvor nezavisnih, objektivnih informacija za zdravstvene radnike, ukazuje na činjenicu da se cefriakson uglavnom dobro podnosi i da je većina neželjenih reakcija nakon njegove primjene prolazna i nijesu ozbiljnog karaktera, istakla je ruovodilac Odsjeka za registraciju ljekova Žejlka Bešović.
Prema izjavama ljekara iz bolnice u Kotoru Epidemiološka služba Instituta za javno zdravlje je o svemu obaviještena i poslati su uzorci radi analize kako bi se utvrdilo da li sadašnji pacijent kotorske bolnice boluje od zapaljenja crijeva koje su izazvali antibiotici. Za sada još nije poznat nalaz Instituta za javno zdravlje.