Do sada je bezuspješno 40 puta nastavljana konstitutivna sjednica, jer parlamentarne stranke ne žele da podrže kandidata pobjedničke stranke, Pokreta Samoopredjeljenje, za predsjednika Skupštine Kosova.
Konstitutivna sjednica, prema pravilniku Skupštine, završava se izborom predsjednika i potpredsjednika, a da bi predsjednik Skupštine bio izabran potreban je 61 glas od ukupno 120 poslanika.
U međuvremenu predsjedavajući sjednicom, Avni Dehari, od 1. maja predlaže tajno glasanje usljed nemogućnosti da kandidatkinja Aljbuljena Hadžiu (Albulena Hahxiu) bude izabrana za predsjednicu Skupštine, zbog čega su se druge stranke obratile Ustavnom sudu Kosova.
Ovaj sud je prošle nedjelje donio odluku kojom se nalaže da poslanici moraju da konstituišu Skupštinu u roku od 30 dana.
Ipak, nakon ove odluke održane su još dvije bezuspješne konstitutivne sjednice Skupštine, dok se predstavnici političkih partija međusobno optužuju za nedostatak odgovornosti.
Savjetnik predsjednice Osmani, Bekim Kupina, izjavio je 30. juna da ona očekuje od parlamentarnih stranaka da sprovedu odluku Ustavnog suda i završe konstitutivnu sjednicu u roku od 30 dana.
"Ako se ukaže potreba, predsjednica je spremna da se ponovo obrati Ustavnom sudu za dodatna pojašnjenja", rekao je Kupina.
Parlamentarne stranke drugačije tumače odluku Ustavnog suda, a stručnjaci za pravno-ustavna pitanja ocjenjuju da ona ne donosi rješenje za institucionalnu krizu, već da je neophodan politički dogovor ili intervenciju predsjednice.