Nataša Mek obilježila drugu pobjedu naše selekcije u Tel Avivu

Košarkašice Crne Gore su u nokaut fazi Eurobasketa. U posljednjem kolu grupe "A", ekipa Jelene Škerović ostvarila je drugi trijumf, i to nad izuzetno neugodnom ekipom Letonije, rezultatom 61:58 (12:16, 12:14, 21:10, 16:18). Tako našu ekipu već sjutra očekuje meč plej-ofa protiv Italije, a ako slavimo - u četvrtak ćemo u četvrtfinalu igrati protiv Francuske.

Košarkašice su u nokaut fazi Eurobasketa: Borbena Crna Gora srušila i Letoniju, novi meč već sjutra Foto: FIBA

U Tel Avivu smo pratili još jedan borben meč, u kojem su Letonke tokom većeg dijela prvog poluvremena bile u plusu, da bi naše košarkašice sjajnim izdanjem u trećem kvartalu napravile veliki preokret. Letonija se trgnula u završnici, ali samo na kratko - u pravom momentu su naše igračice opet proradile, stigle i do 10 poena razlike, ali smo uprkos tome pratili neizvjesnu završnicu.

Našu selekciju danas je predvodila maestralna Nataša Mek, koja je, uz dabl-dabl, utakmicu završila sa 22 poena i 20 skokova. Jelena Vučetić je dodala 11 poena, pri čemu je pogodila tri trojke, a Božica Mujović 10 uz dvije trojke.

Na drugoj strani je, očekivano, najbolji učinak imala Štajnberga koja je - uprkos tome što smo je potpuno zaustavili u prvoj četvrtini - do kraja upisala 23 poena.

Prvi period igre, otvoren sa dva uzastopna koša Milice Jovanović, obilježila je revija promašaja na obje strane. Otud je nakon sedam minuta igre rezultat bio 6:5 u našu korist.

No, onda su Letonke za nepunih 30 sekundi pogodile dvije trojke - prvo je precizna bila Pulvere, pa Vilka - i stigle su do pet poena prednosti (6:11). Izlazile su potom suparnice i na devet poena viška, na šta je odgovorila trojkom Vučetić i time je zaostatak bio koliko-toliko podnošljiviji. Na kraju prvog kvartala bilo je 12:16.

Dugo su košarkašice sa Baltika bile bez poena u drugom periodu, naš sastav bio je mnogo agresivniji u odbrani, no ni izabranicama Jelene Škerović nije išlo baš najbolje u napadu. Tako je poslije četiri minuta igre rezultat bio 14:18.

Uslijedila je moćna dionica crnogorskih košarkašica - prvo je pogodila Mek, pa Kovačević trojku, pa onda Mek još jednom, te je Crna Gora nakon duže vremena bila u plusu (21:20).

U sjajan niz ušla je tada Nataša Mek, koja je već nakon 18 minuta igre stigla do dabl-dabla, ali su suparnice u finišu trojkama Lakse i Štajnberge preokrenule i na odmor otišle uz rezultat 24:30.

Baš kao i na prethodnom meču protiv Španije, naša selekcija je bila fantastična u trećoj četvrtini.

Crna Gora nije dopuštala suparnicama da se odlijepe, a nakon četiri minuta naš je tim trojkom Božice Mujović prišao na minus jedan – 33:34. Na to se nadovezala borbena Nataša Mek, koja je uskoro upisala dva efektna pogotka, te je Crnu Goru dovela u vođstvo (37:34).

Jelena Vučetić je do kraja četvrtine pogodila dvije trojke, na to se nadovezala Mujović i crnogorske košarkašice su stigle do najveće dotadašnje prednosti (45:38).

Finalna četvrtina počela je serijom suparnica 0:4, ali je uzvratila Leković, tako da je Crna Gora u završnih sedam minuta ušla uz plus pet (47:42).

Letonke su pokušavale da smanje zaostatak, ali nije im išlo - prvo je trojku pogodila Mujović, pa Jovanović, te je Crna Gora, tri i po minuta prije kraja, imala čak osam poena viška - 55:47. Stizale su naše igračice i do dvocifrene prednosti (57:47), ali se uprkos tome ušlo u neizvjesnu završnicu.

Uz dobru dionicu Štajnberge, Letonke su pola minuta prije kraja bile u zaostatku od tri poena (61:58), ali više od toga nijesu mogle.