Komesarka za proširenje EU, Marta Kos odgovorila je na upit crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića o zvaničnom mišljenju u vezi Sporazuma između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata, navodeći da svi sporazumi koje naša država zaključuje moraju biti u skladu sa nacionalnim ustavnim i zakonskim okvirom.
Ona napominje da je neophodno i da sporazumi budu u skladu sa pravnom tekovinom EU, kao i sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Crne Gore i EU.
„Na osnovu analize Komisije, Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina na prvi pogled ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti sa pravom EU. Ipak, neke odredbe će morati pažljivo da se primjenjuju kako bi se izbjegla mogućnost da budu u suprotnosti sa određenim principima javnih nabavki, kako su propisani pravnom tekovinom EU. Stoga će biti važno pratiti njihovu primjenu kako bi se izbjegli eventualni problemi u tom pogledu“, navodi Kos u odgovoru.
Dodaje i da Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina navodi da su svi ugovori, programi i dodatni sporazumi sa investitorima iz UAE izuzeti iz zakonodavstva obje države koje se odnosi na javne nabavke, javne tendere i procedure javnog nadmetanja.
„Stoga se čini da bi budući ugovori mogli imati koristi od direktne dodjele, što bi moglo predstavljati kršenje zakona EU o javnim nabavkama“, navodi se u odogovoru komesarke.
U njenom pismu stoji i da na prvi pogled predmetni Sporazum ne sadrži odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti sa SSP-om. Zato će, kako kaže, usaglašenost zavisiti od tumačenja i primjene „Projekata“ opisanih u članu 1.
„SSP sadrži veoma široku odredbu koja se odnosi na otvaranje tržišta javnih nabavki na osnovu nediskriminacije i reciprociteta, jednakog tretmana između kompanija iz EU i Crne Gore i transparentnosti procedura javnih nabavki. Sporazum, u zavisnosti od načina na koji bude implementiran, potencijalno može oslabiti položaj privrednih subjekata iz EU (kao i crnogorskih kompanija) ukoliko se UAE kompanijama pruži preferencijalni tretman“, navela je Kos.
Kako kaže, s obzirom na ambiciju Crne Gore da postane članica EU, biće od suštinske važnosti da se obezbijedi usklađenost ovog Sporazuma, prilikom njegove primjene, sa pravnom tekovinom EU u oblasti javnih nabavki, zasnovanoj na nediskriminaciji, jednakom tretmanu kompanija i transparentnosti procedura javnih nabavki.
„Iz tog razloga, način na koji će se Sporazum tumačiti, primjenjivati i implementirati moraće biti pažljivo upravljan kako bi se izbjeglo da se pojave bilo kakve zabrinutosti u tom pogledu. Komisija je spremna da pruži podršku Crnoj Gori u ovom pogledu. Transparentnost, poštovanje pravila o javnim nabavkama, državna pomoć, izbor investitora, šire implikacije po upravljanje javnim finansijama i borbu protiv korupcije, kao i poštovanje ekoloških standarda, biće od najveće važnosti u ovom kontekstu“, ocijenila je Kos.
Zaključila je i da je pristupanje Crne Gore u EU strateški i politički cilj, te da bi se nastavilo sa uspješnim napretkom kao i prethodne godine, od ključne je važnosti dalje podsticanje konstruktivnog dijaloga između svih političkih aktera kako bi se postigao neophodni konsenzus oko reformi.
„Komisija će nastaviti da podržava Crnu Goru na njenom putu ka EU“, zaključak je Kos.