Politika

Stručnjak za borbu protiv korupcije

Kos: Izjava ministra neprimjerena, morao bi da otrpi političke, ali ne i pravne posljedice

Agencija za sprečavanje korupcije može se oglasiti po službenoj dužnosti svaki put kad procijeni da je moglo doći do ugrožavanja javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije – ocijenio je za Pobjedu nezavisni ekspert za borbu protiv korupcije, slovenački stručnjak Drago Kos, uz konstataciju da ne bi preporučio nijednoj sličnoj agenciji da slijedi primjer crnogorske.

Kos: Izjava ministra neprimjerena, morao bi da otrpi političke, ali ne i pravne posljedice Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

ASK je prošle sedmice donijela mišljenje da je ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić, komentarišući prvostepenu presudu u slučaju pokušaja terorizma na dan izbora u Crnoj Gori 2016. godine, ugrozio javni interes. On je, u decembru prošle godine, gostujući na jednoj televiziji, pored ostalog, ocijenio da je čitav taj proces skandalozan i da očekuje da će Apelacioni sud predmet vratiti na novo suđenje, te najavio da za slučaj da presuda postane pravosnažna, nova parlamentarna većina ima mogućnost da izglasa zakon o amnestiji.

U ovom predmetu osuđeni su i lideri nekada opozicionog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević na po pet godina, a zakonom o amnestiji bili bi pošteđeni zatvora.

Međunarodni ekspert Drago Kos objašnjava za Pobjedu da ASK formalno jeste mogla da pokrene postupak protiv ministra pravde, ali i ocjenjuje da je potez crnogorske Agencije „iskorak u potpuno neistražene pravne teritorije“.

- Ako će se antikorupcijska tijela oglašavati kod svake neprimjerene izjave političara, nestaće im vremena za bavljenje pravim korupcijskim radnjama tih istih političara – upozorio je on.

Komentarišući sadržaj odluke ASK-a, ističe da se nada da će ona biti „predmet razmatranja nekog od sudova u Crnoj Gori“

- Odluka tog suda biće od velikog značaja, kako za ASK i Crnu Goru, tako i za region. Do tada ne bih nijednoj sličnoj agenciji, komisiji u regionu preporučio da slijedi ovaj konkretan primjer oglašavanja ASK-a – rekao je Kos.

Naglašava i da ovakav njegov stav ne znači da „izjava ministra nije bila apsolutno neprimjerena“.

- Zbog izjave bi morao da otrpi političke posljedice, u to nema sumnje, ali ne i pravne – precizirao je Kos.

ASK je donio mišljenje da je Leposavić, kao ministar pravde i član Sudskog savjeta, „prekršio ustavnu odredbu koja zabranjuje svaki uticaj na vršenje sudske funkcije“ i zloupotrijebio službeni položaj i uticaj.

Ocijenili su da je „izvršio neprimjeren politički uticaj na samostalnost i nezavisnost pravosudnih organa“ i donijeli preporuku kojom su obavezali ministra Leposavića da se, „bez daljeg odlaganja, uzdrži od izjava, postupaka i radnji koje imaju za cilj vršenje uticaja na nezavisno pravosuđe, te da u svim budućim analognim situacijama dosljedno poštuje pozitivnopravne propise i međunarodne standarde na način koji ne izaziva sumnju u narušavanje integriteta državnih institucija“.

Ministar Leposavić juče je otvorenim pismom ASK-u, koje je dostavio dnevniku Vijesti, odbacio ocjene o neprimjerenom uticaju na samostalnost i nezavisnost pravosudnih organa i ugrožavanju javnog interesa i optužio Agenciju da je zloupotrijebila službeni položaj.

- Budući da sam u potpunosti upoznat sa međunarodnim pravilima i standardima koje ste u obrazloženju mišljenja citirali tek djelimično, našao sam da potrebe javnog interesa i veliko nepovjerenje građana vezano za predmetni sudski postupak apsolutno dozvoljavaju kritički komentar – naveo je on, pored ostalog, uz konstataciju da je njegova kritika imala cilj da pomogne očuvanju nezavisnosti pravosuđa i vraćanju povjerenja javnosti.

Istakao je i da mu Agencija nije ostavila zakonski rok od 15 dana za izjašnjenje, već su odgovor zahtijevali u roku od osam dana, kao i da mu je uskraćena zakonom garantovana usmena rasprava.

Okrivio je Agenciju i da u sličnim situacijama u odnosu na predstavnike prethodne vlasti nije reagovala.

Portal Analitika