Kordić je istakla da je Vlada posvećena, kako unapređenju strateškog i zakonodavnog okvira, tako i sprovođenju aktivnosti čiji je cilj unapređenje uslova na polju migracija.
Ona je naglasila da Vlada Crne Gore s pažnjom prati dešavanja u oblasti migracija u Evropi i da kroz intenzivnu regionalnu i međunarodnu saradnju i usklađivanje sa pravnom tekovinom i najboljom praksom zemalja članica Evropske unije, nastoji da doprinese unapređenju stanja u ovoj oblasti.
Istakla je da je to cilj i nove Strategije o migracijama i reintegraciji povratnika u Crnoj Gori za period 2021-2025, s Akcionim planom za 2021. i 2022, koju je Vlada uputila Evropskoj komisiji na mišljenje.
Glavna pregovaračica je poručila da je Crna Gora u potpunosti posvećena saradnji s relevantnim tijelima EU u borbi protiv ilegalnih migracija, te da smo spremni da zajedno s Kancelarijom IOM-a u Crnoj Gori sprovodimo aktivnosti u cilju unapređenja strateškog okvira dokumenata koji adresiraju ova pitanja, kao i ispunjavanja svih obaveza u okviru ključnih pregovaračkih poglavlja 23 i 24.
Živković je ukazala na potrebu intenziviranja saradnje kako bi se na adekvatan način i pravovremeno odgovorilo izazovima u ovoj oblasti i najavila dalju podršku aktivnostima usmjerenim na jačanje kapaciteta Crne Gore na planu migracione politike, kao i aktivnostima u pravcuunapređenja procedura za azil, saradnje u oblasti readmisije, integrisanog upravljanja granicom i borbi protiv trgovine ljudima.
Istakla je značaj partnerskog djelovanja i saradnje u cilju pružanja koordinisanog odgovora, uz puno poštovanje humanitarnih standarda i ljudskih prava.