Protokol

“Važno nastaviti praćenje i koordinaciju na nacionalnom i makro-regionalnom nivou”

Kordić: Makroregionalna saradnja put za bržu integraciju regiona u EU

Vjerujem da najavljena mobilizacija 9 milijardi eura iz Ekonomsko-investicionog plana, namijenjena za finansiranje prioriteta koji su prepoznati ovim instrumentom EU, predstavlja put za uspješnu regionalnu ekonomsku integraciju i doprinosi bržem integrisanju EU, saopštila je glavna pregovaračica i Nacionalna IPA koordinatorka, Zorka Kordić.

Kordić: Makroregionalna saradnja put za bržu integraciju regiona u EU Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Ona je danasučestvovala na online događaju ,,Doprinosi prioriteta Strategije EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR) i Strategije EU za Dunavsku regiju (EUSDR) u sprovođenju Ekonomsko-investicionog plana (EIP) za Zapadni Balkan'', koji je, u okviru Nedjelje makro-regionalnih strategija EU, organizovala Evropska komisija.

Događaj je organizovan s ciljem sagledavanja daljih koraka u procesu uključivanja makro-regionalih prioriteta u najvažnija programska dokumenta EU i usklađivanja sa prioritetima koji su definisani u okviru Ekonomsko-investicionog plana.

Kordić je istakla da su negativne posljedice izazvane pandemijom Covid-19 osjetno vidljive, kako u regionu, tako i u Crnoj Gori koja, kao mala ekonomija, u velikoj mjeri zavisi od turizma i ostalih usluga povezanih sa ovom granom privrede. Naglasila je da, u takvoj situaciji, podrška koju Evropska unija pruža Crnoj Gori i drugim ekonomijama Zapadnog Balkana, između ostalog, kroz Ekonomsko-investicioni plan (EIP) i makro-regionalne strategije EU, predstavlja dodatnu vrijednost procesu pristupanja.

Ona je istakla da je Crna Gora snažno posvećena sprovođenju makroregionalnih strategija i drugih inicijativa EU, što crnogorske nacionalne strukture svakodnevno potvrđuju svojim radom. U tom kontekstu je podsjetila da je proces definisanja i inkorporiranja makro-regionalnih prioriteta za Jadransko-jonsku strategiju (EUSAIR) iniciran upravo tokom crnogorskog predsjedavanja EUSAIR-om, te da su već vidljivi konkretni rezultati.

,,Imajući u vidu kompatibilnost između tematskih oblasti koje prepoznaje Ekonomsko-investicioni plan, sa prioritetima i vodećim inicijativama usvojenim u okviru Jadransko-jonske i Dunavske strategije, izuzetno je važno zajedničko sprovođenje ovih procesa i to kroz među-sektorski pristup koji se dokazao kao efektivan i jedinstven vid saradnje između država članica'', poručila je Kordić.

Dodala je da je važno nastaviti praćenje i koordinaciju na nacionalnom i makro-regionalnom nivou, kroz uspostavljanje radnih timova koji bi zajednički pratili sprovođenje EIP-a i proces inkorporiranja EUSAIR/EUSDR prioriteta.

,,Cjelokupan proces teži zajedničkim akcijama kroz koje će zemlje učesnice, kako EU, tako i one koje nisu članice EU, uskladiti svoje tematske politike, zaštititi i razviti zajedničke potencijale za opšte dobro i buduće generacije u makro-regijama“, zaključila je Kordić.

Portal Analitika