Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Koprivica: Moramo graditi sistem po mjeri građana; Mugoša: I cijene će rasti; Konjević: Predlozi nisu predviđeni budžetom, klasični populizam

Koprivica: Moramo graditi sistem po mjeri građana; Mugoša: I cijene će rasti; Konjević: Predlozi nisu predviđeni budžetom, klasični populizam

Poslanici parlamentaraspravljaju danas o izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koji je predložila Demokratska Crna Gora a koji obuhvata povećanje minimalne penzije sa 147 na 200 eura.

Koprivica: Moramo graditi sistem po mjeri građana; Mugoša: I cijene će rasti; Konjević: Predlozi nisu predviđeni budžetom, klasični populizam Foto: screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Kao predlagač izmjena, poslanik Momo Koprivica poručio je da azlozi za donošenje leže u potrebi da se unaprijedi položaj jedne od najugroženijih kategorija a to su penzioneri sa najnižom penzijom.

''Crna Gora je definisana kao država socijalne pravde, zato moramo unaprijediti položaj ljudi koji su gradili i stvarali ovo društvo.

Ova kategorija je najmanje otporna na porast troškova života i zato je neophodno raditi na unaprjeđenju njenog socaijlnog i ekonomskog položaja

Ovo je i društvena grupa koja nema ni mogućnosti da ostvaruje alternativne prihode i time je dodatno ugrožena egzistencija

Svaki šesti penzioner odnosno njih skoro 17.000 u Crnoj Gori danas žive od 147 eura. Svaki treći penzioner odnosno njih 38.000 primaju penziju koja je niža od 200 eura. Moramo graditi sistem po mjeri građana, koji će na prvo mjesto staviti građane i unaprjeđenje njihovog ekonomskog i socijalnog položaja'', poručio je Koprivica.

Poslanih Branko Radulović je pohvalio inicijativu Demokrata kazavši da se to poklapa sa onim za šta se bori PzP i DF.

''Sa onim što je Maršalov plan, to je bačanje nečega što nije utemeljeno, što nije proizvod ukupnih reformi, što će napraviti jednu strukturu da dobije nešto što je proizvod konkurentnosti. Sa njim će sigurno ići i veća tražnja, ali će biti i veće cijene. Ako ostanu iste penzije onda će i njihova kupovna moć biti manja. Ja sam djelovao sa amdmanom da bude minimalna penzija 250'', kazao je Radulović.

Kako je dodao, predloženim amandmanom obuhvatiće se 52.677 penzionera.

''Dopunski dodaci bi iznosili 3 miliona 571 hiljadu mjesečno. Pri povećanju od 147.08 na 200 eura kao što je bazični izmjena i dopuna zakona tada bi se obuhvatilo 37.566 penzionera, dok dopunski izdaci bi iznosili 1 mil 419 hiljada mjesečno odnosno 17 miliona godišnje. Ja nisam populista, moji amandmani su ti da mi napravimo cijeli jedan investicioni ciklus kako bi prihodnu stranu mnogo povećali. Svi moji amandmani predstavljaju jednu cjelinu nove ekonomske politike sa prihodne strane a rashodna strana da nam bude racionalna i zdravstvo više i penzionere više i nezaposlene više. Ja se nadam da će ne samo demokrate nego i svi vidjeti u kakvoj se situaciji nalaze penzioneri da ćemo doći do zajedničnog rješenja od 250 eura'', istakao je Radulović.

I cijene će rasti

Poslanik Boris Mugoša kazao je da su svi predlozi lijepi dobri i kvalitetni ali imaju i drugu stranu a to je koliko treba sredstava.

''Predlog budžeta izvršne vlasti ovo nije predvidio a troškovi su 16 miliona više na godišnjem nivou. Ako uzmete izjave predstavnika Vlade. Ministar Spajić je rekao da za sve ove zahtjeve kolega iz vlasti koji su njega glasali da je to populizam i bahato ponašanje. Premijer Krivokapić koga su glasali da oni ne misle dobro građanima sa ovim predlozima a takođe, ministar je na jedan predlog kolege iz većine kratko i jasno rekao ''pakao''. Tako da je to odnos izvršne vlasti koja je birana u ovom parlamentu prema onima koji su ih birali'', kazao je Mugoša.

Kako dodaje, svi ovi predlozi koji će da se usvoje i povećanja plata i penzija, će sa druge strane značiti da će kroz akcize i poreze rasti cijene.

''Tako da ćete sve te pare koje vam neko dao morati da platite plaćajući veće cijene. Biće zaduženja, to su rekle kolege iz vlasti. Doći će do inflacije i ja se bojim da ako na ovaj način pristupamo budžetu da će doći do sloma javnih finansija i dugoročnih negativnih posljedica. Zbog toga sam predložio na odboru kolegama iz vlasti da povuku predlog budžeta, što god ja mislio o tom budžetu. Međutim ova predstava koja se dešava oko budžeta, borba između predstavnika parlamentarne većine i izvršne vlasti, ko više voli građane a na sve preko grbače građana, mislim da nije dobra. Pozivam kolege da povuku budžet, da sjednemo da razgovaramo, da se ne dešava da se budžet promoviše po tržnim centrima a da nije došlo do razgovora sa poslanicima'', istakao je Mugoša.

Boris Bogdanović iz Demokrata kazao je da predviđeni rashodi koji će uslijediti nakon povećanja minimalne penzije ne predstavlja veliki trošak.

''Ovdje biramo između građana i tajkuna. Narod je rekao ne onima koji su državni budžet planirali za privatne potrebe po kafanama'' naveo je Bogdanović.

Budžet će biti najveće ruglo u posljednjih desetak godina

Poslanik SDP-a Raško Konjević kazao je da kada su političke partije sigurna adresa za rast zarada plata i penzija, to znači da je na sceni klasični populizam. ''Nigdje u normalnom svijetu se plate ne odlučuju odlukom neke partije već su rezultat stanja ekonomije.

Mi imamo tri zakona i ta tri zakona bi trebalo da koštaju 115 miliona eura a ministar budžetom nije predvidio nijedan od ta tri zakona.

Očigledno ćemo narednih dana imati priliku da slušamo ono što će biti odnos parlamentarne većine i vlade. Samo u ovakvoj političkoj situaciji je moguće da imate nadgornavanje između parlamentarne većine i Vlade oko toga koliko treba da izgleda minimalna penzija, prosječna zarada'', kazao je Konjević.

Kako je dodao, sva priča o ovome će se završiti vjerovatno na način što ćemo dobiti budžet koji će da bude najveće ruglo koji smo u imali u posljednjih desetak godina.

''Budžet koji neće biti fiskalno održiv, koji će da bude spisak želja, koji gle čuda će da bude drastično izmijenjen i na rashodnoj strani voljom parlamentarne većine koja ne vjeruje toj vladi koja je taj budžet kreirala.

Ovi zakoni se ne mogu primijeniti bez novca u budžetu. Na sva ova tri zakona vlada ili nije dala mišljenje ili je dala negativno mišljenje, a premijer je poručio da je nemoguće primijeniti propise koji bi ugrozili fiskalnu stabilnost. Mi čak nemamo ni amandmane za implementaciju ovih zakona'', kazao je Konjević.

Kako je dodao, Crna Gora dolazi u apsurnu situaciju da podstičemo očekivanja kod građana, a usvajamo propise koji to ne predviđaju.

''Neodgovorno je da se parlament ponaša na ovakav način a posljedica će biti dodatna politička nestabilnost koja može da se produbi kroz ovako neodgovorne prijedloge zakona koji će da dovedu do apsolutne fiskalne neodrživosti i do krize finansijskog sistema u cjelini.

Pozivam Vladu i ministra finansija da se javno izjasni oko ovih propisa a predlagača ovih propisa da javno kroz amandmane pokaže iz kojih će to sredstava finansirati 115 miliona eura koji nisu predviđeni budžetom'', istakao je Konjević.

Portal Analitika