Kopa Amerika: Noć velikih uzbuđenja i preokreta

Dvije dramatične utakmice viđene su protekle noći na otvaranju četvrtog kola Kopa Amerike. U prvom duelu grupe “B”, Peru je nadoknadio zaostatak od dva gola protiv Ekvadora (2:2), dok je Brazil nakon potpunog preokreta u završnici savladao reprezentaciju Kolumbije (2:1).

Kopa Amerika: Noć velikih uzbuđenja i preokreta Foto: CONMEBOL

Nakon takvog raspleta, Kolumbijci su se gotovo izvjesno oprostili od druge pozicije na tabeli – s obzirom na to da će biti slobodni u posljednjem kolu, a da će njihov glavni konkurent, nacionalni tim Perua, u završnoj rundi biti veliki favorit protiv Venecuele.

Derbi večeri u Rio de Žaneiru donio je dobro izdanje i brazilskih i kolumbijskih igrača. Već u desetom minutu, Kolumbijci su stigli do prednosti, i to možda i najljepšim pogotkom u dosadašnjem toku šampionata. U završnici lijepe akcije, Kvardado je poslao loptu ka protivničkom petercu, a najspretniji je bio Luis Dijaz, koji je atraktivnim ‘makazicama’ smjestio u nebranjeni dio mreže.

Brazilci su potom imali inicijativu, koja je krunisana tek u finišu utakmice. Prvo je u 79. minutu, nakon očajne reakcije suparničke odbrane i golmana Ospine, Firmino poravnao rezultat, a velika radost za domaćine prvenstva uslijedila je u desetom minutu sudijske nadoknade, kada je Kazemiro, nakon kornera, osigurao nova tri boda.

U prvom duelu grupe takođe je bilo mnogo uzbuđenja. Tim Perua loše je ušao u meč, pa je Ekvador do vođstva došao u 23. minutu, i to kada je Tapija – želeći da izbaci loptu u korner – pogodio sopstvenu mrežu. Drugi gol viđen je u sudijskoj nadoknadi prvog dijela, a ovog je puta Presiado povećao na 2:0.

U drugom poluvremenu uslijedilo je drugo lice Peruanaca, koji su već do 54. minuta u potpunosti anulirali zaostatak. Prvo je Lapadula smanjio u 49. minutu, a pet minuta kasnije dragocjen bod timu Rikarda Garehe donio je Kariljo.

Zahvaljujući takvom raspletu, uoči posljednjeg kola takmičenja po grupama, Peru ima velike šanse da u četvrtfinale otputuje kao drugoplasirani sastav, a za to će im biti dovoljan i bod protiv Venecuele.

Predstojeće večeri slijedi četvrto kolo u grupi "A", gdje će Argentina biti slobodna. Prvo će na teren Urugvaj i Bolivija (23:00), a zatim Čile i Paragvaj (02:00).

Tabela grupe “B” uoči završnog kola: Brazil 9 (3 utakmice), Kolumbija 4 (4), Peru 4 (3), Ekvador 2 (3), Venecuela 2 (3)