Sastankom su predsjedavali španski državni sekretar za EU Dijego Lopes Garido, u ime VP Ketrin Ešton. Crnu Goru je predstavljao ministar inostranih poslova Milan Roćen. Sastanku je, takođe, prisustvovao i Štefan File, komesar za proširenje i susjedsku politiku, navodi se u zajedničkom saopštenju izdatom nakon sjednice Savjeta.
EU je pozdravila održavanje prvog sastanka Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje između Crne Gore i EU, nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 1. maja 2010. SSP će obezbijediti ugovorni okvir u kome će EU i Crna Gora intenzivirati svoju saradnju i iskoristiti na pravi način razvoj u međusobnom odnosu. SSP označava novu kvalitetniju fazu u bilateralnim odnosima i podrazumijeva nove obaveze i angažmane. SSP će predstavljati srž bilateralnih odnosa. Savjet za SP se osvrnuo na ministarski politički dijalog od 23. februara 2010. koji se ticao bilateralnih odnosa, političkog i ekonomskog razvoja u Crnoj Gori i regionu.
Potvrdio je konstruktivne odnose između strana i zajednička viđenja razvoja na Zapadnom Balkanu. Savjet za SP je informisan od Crne Gore o podnošenju zahtjeva za članstvo u EU 15. decembra 2008. EU je primila na znanje da se zahtjev razmatra u skladu s procedurama utvrđenim Ugovorom o EU i kriterijumima koje je definisao Evropski savjet u Kopenhagenu u junu 1993., kao i sa zaključcima Evropskog savjeta o obnovljenom konsensusu za proširenje i uslovljenosti Procesa o stabilizaciji i pridruživanju iz decembra 2006. Savjet će se vratiti na ovo pitanje kad Komisija objavi mišljenje.
Važnost regionalne saradnje : Savjet za SP je istakao važnost regionalne saradnje koja je ključni element procesa stabilizacije i pridruživanja. Ukazujući na regionalnu saradnju i napore pomirenja na Zapadnom Balkanu, Savjet za SP je pozdravio rezultate sastanka na visokom nivou u Sarajevu 2. juna. On pozdravlja konstruktivnu ulogu Crne Gore u očuvanju regionalne stabilnosti i promovisanju dobrih odnosa s drugim državama Zapadnog Balkana i susjednim državama EU, zadovoljavajuću saradnju Crne Gore s Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju i kontinuirano aktivno učešće u raznim regionalnim inicijativama u Jugoistočnoj Evropi, uključujući Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini, Centralnoevropsku inicijativu, Jadransko-jonsku inicijativu i Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi kojima Crna Gora predsjedava ili će predsjedavati.
Progres u političkim kriterijumima: Savjet za SP je analizirao razvoj vezan za političke kriterijume. Primio je na znanje da Crna Gora nastavlja ostvarivati progres u rješavanju pitanja vezanih za demokratiju i pravnu državu koji su osnovni aspekti političkih kriterijuma za pristupanje EU. Ustav se u cjelini efektivno primjenjuje. EU pozdravlja činjenicu da su parlamentarni izbori održani u martu 2009. ispunili skoro sve standarde OEBS-a i Savjeta Evrope, kao i regularno sprovođenje opštinskih izbora u maju 2010. EU poziva na dalje napore kako bi se ispunile preporuke iz izvještaja ODIHR-a iz 2009., uključujući predstavljanje manjina i završetak usklađivanja izbornog zakonodavstva s Ustavom. Savjet je primio k znanju da je na zahtjev Crne Gore Venecijanska komisija izradila stručno mišljenje na Nacrt zakona o izboru odbornika i poslanika što će biti uzeto u obzir u procesu finalizacije zakona. Savjet za SP je primio na znanje da Crna Gora i dalje radi na okončanju zakonodavnog okvira i jačanju institucionalnih i administrativnih kapaciteta. EU ohrabruje Crnu Goru da se posebno fokusira na sprovođenje donijetih zakona i još više unaprijedi administrativne kapacitete, koji su i dalje ograničeni, uključujući one odredbe SSP-a koje se ne tiču trgovine kao i njihovu implementaciju. EU ohrabruje Crnu Goru da pojača tekuće napore u poboljšanju administrativnih kapaciteta i stvaranje profesionalne, odgovorne, transparentne državne službe koja je zasnovana na zaslugama i oslobođena političkog uticaja.
Napredak u reformi pravosuđa: Savjet za SP je takođe analizirao napredak u reformi pravosuđa, koji je glavni prioritet Evropskog partnerstva, primajući na znanje da je u Crnoj Gori postignut dalji napredak, posebno što se tiče usvajanja novog Zakonika o krivičnoj proceduri, funkcionisanja Sudskog i Tužilačkog savjeta i smanjenja zaostalih sudskih slučajeva. EU poziva Crnu Goru da nastavi napore kako bi se osigurala nezavisnost sudstva i tužilaštva od političkog uticaja, kao i da ojača odgovornost i efikasnost pravosudnog sistema. Savjet za SP je podržao dobar napredak ostvaren u jačanju pravnog i administrativnog okvira u pogledu napora u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Crna Gora je informisala savjet o specifičnim rezlutatima koje je nedavno postigla na ovom polju.
Korupcija i organizovani kriminal izazivaju posebno ozbiljne zabrinutosti: EU smatra da korupcija i organizovani kriminal nastavljaju izazivati posebno ozbiljne zabrinutosti i pozvala je Crnu Goru da pojača napore u cilju efikasnije primjene zakonodavstva, jačanja istražnih kapaciteta i koordinacije tijela za sprovođenje zakona. Podsjetila je da su potrebni veći napori za osnivanje i ovlašćenje nezavisnih nadzornih tijela. Savjet za SP je pozitivno primio k znanju da je u Crnoj Gori zakonodavni okvir dobrim dijelom već usklađen s ljudskim pravima i poštovanjem i zaštitom manjinskih prava, u skladu s političkim kriterijumima iz Kopenhagena. EU je ohrabrila Crnu Goru da primijeni mjere kako bi ispunila obaveze iz ove oblasti. EU je dalje naglasila potrebu da se poboljša obaviještenost sudstva o svim aspektima kršenja ljudskih prava i dodala da su potrebni dalji napori u borbi protiv lošeg tretmana i torture, kao i u osiguranju pristupa pravdi za sve građane.
Napredak u slobodi izražavanja: Savjet za SP je primio k znanju da je Crna Gora ostvarila određeni napredak u slobodi izražavanja. Pozdravio je izradu seta zakona u skladu sa preporukama i zaključcima EK i posvećenost Crne Gore da dalje pojača napore u ovoj oblasti. EU je naglasila važnost poštovanja slobode medija, koja je glavni stub dobrog upravljanja i odgovornosti, kao i važnost jačanja medijske samoregulative kako bi se unaprijedili etički i profesionalni standardi. Savjet za SP je informisan da Crna Gora je posvećena unapređenju efikasnosti pravnog i institucionalnog okvira vezano za borbu protiv diskriminacije, nasilja u porodici, kao i u oblasti socijalnog dijaloga. EU podvlači potrebu za daljim poboljšanjima u gore navedenim oblastima. EU ohrabruje Crnu Goru da preduzme aktivnosti radi napretka u oblasti prava djeteta, da poboljša sindikatsku reprezentativnost i socijalni dijalog i da se bori protiv diskriminacije protiv seksualnih manjina u skladu s evropskim i međunarodnim standardima.
Dobra međuetnička klima u Crnoj Gori : Savjet za SP pozdravlja dobru međuetničku klimu u Crnoj Gori, koja stvara vrlo dobre preduslove za dalji napredak u ovoj oblasti. Izraženo je očekivanje za dalje unapređenje, posebno jačanje saradnje između institucija i manjinskih savjeta i bolju zastupljenost pripadnika manjinskih naroda u javnoj upravi, policiji i pravosuđu, kao i u Skupštini i lokalnim samoupravama. EU pozdravlja konkretne korake koje Crna Gora preduzima u cilju poboljšanja situacije Roma, Aškelja i Egipćana, ali takođe primjećuje da ta populacija i dalje ima veoma teške uslove za život i da treba nastaviti s aktivnostima s ciljem da se spriječe bilo kakvi oblici diskriminacije populacije RAE, poboljša njihov pristup obrazovanju, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti, stambenom prostoru i zapošljavanju. Savjet za SP je uzeo na znanje da izbjeglicama i interno raseljenim licima treba obezbijediti jasniji pravni status i pristup osnovnim pravima. Crna Gora je informisala Savjet za SP o naporima u sprovođenju Akcionog plana Vlade kako bi se ovo pitanje riješilo. EU ohrabruje Crnu Goru da učini dalje napore kako bi se pronašlo održivo rješenje vezano za situaciju u kampu na Koniku.
Savjet za SP pozdravlja napredak i napore Crne Gore da postane funkcionalna tržišna ekonomija. Savjet primjećuje da je mala i otvorena crnogorska privreda bila snažno pogođena globalnom finansijskom i ekonomskom krizom. Savjet smatra važnim da je preduzet određeni broj mjera u cilju prilagođavanja bolje izbalansiranog modela rasta – i ohrabruje da se nastavi u ovom pravcu – zato što bi ekonomska diversifikacija smanjila tekuće rizike izloženosti ograničenom broju sektora. Vezano za javne finansije, Savjet za SP je primio k znanju da će unapređenje kvaliteta javnih finansija, smanjenjem tekuće javne potrošnje i poboljšanjem produktivne potrošnje, ojačati osnovu za budući rast. Primjećujući da treba dalje raditi na konkurentnosti ekonomije, EU poziva Crnu Goru da nastavi s implementacijom strukturnih reformi, unapređenjem infrastrukture, vještina i kapaciteta institucija, kao i da nastavi s naporima kako bi se unaprijedila pravna država. Savjet za SP pozdravlja usklađivanje zakonodavstva i kapaciteta Crne Gore s evropskim standardima i implementaciju ugovornih obaveza, posebno u oblastima kao što su carine i liberalizacija trgovine. Savjet prepoznaje da u drugim oblastima, kao što su statistika, energija, saobraćaj i prava intelektualne svojine treba intenzivirati napredak i da je neophodan dalji napredak u oblastima standarda kvaliteta, veterinarske i fitosanitarne kontrole kako bi se u potpunosti iskoristile trgovinske koncesije date u SSP-u.
Dobra implementacija Privremenog sporazuma: Savjet za SP pozdravlja činjenicu da je Crna Gora dobro implementirala Privremeni sporazum i doprinijela nesmetanom funkcionisanju različitih zajedničkih institucija kao što su Privremeni odbor i tematski pododbori. EU je podsjetila da je SSP stupio na snagu u oblastima pravde, sloboda i bezbjednosti, slobodnog kretanja radnika, prava osnivanja i slobodnog kretanja kapitala i pružanja usluga, kao i u oblastima saobraćaja, audiovizuelnih i elektronskih komunikacija. Savjet za SP je pozdravio održavanje četvrtog inter-parlamentarnog sastanka između predstavnika Evropskog parlamenta i Skupštine Crne Gore u oktobru 2009., što je unaprijedilo parlamentarnu dimenziju odnosa između EU i Crne Gore. Savjet za SP je uzeo u obzir da Crna Gora trenutno može koristiti komponente I (tranziciona podrška i izgradnja institucija) i II (prekogranična saradnja) programa IPA. Ukupna finansijska sredstva za period 2009-2011. iznose ukupno 100,9 miliona eura. Savjet cijeni početne korake koje Crna Gora preduzela u pripremi za decentralizovano upravljanje sredstvima IPA i ohrabruje Crnu Goru da dalje ojača napore u ovoj oblasti. Savjet za SP pozdravlja učešće Crne Gore u Sedmom okvirnom programu za istraživanje, tehnološki razvoj i u komponenti za preduzetništvo i inovacije Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije i Kulturi 2007-2013. EU pozdravlja učešće Crne Gore u budućnosti i u ostalim programima Zajednice. Savjet za SP je razmijenio mišljenje vezano za razvoj događaja na ZB.
Savjet primjećuje da se Crna Gora pridružila s 92,7% deklaracija EU i ZSBP u 2008., 95,8% u 2009. i 100% u 2010. Savjet izražava zadovoljstvo ovim rastućim trendom. Crna Gora je informisala Savjet za SP o aktivnostima vezanim za regionalne inicijative kojima predsjedava tj. Centralno-evropskom inicijativom i Jadransko-jonskom inicijativom. EU snažno pozdravlja ove napore. EU s velikim zadovoljstvom primjećuje da će Crna Gora preuzeti predsjedavanje Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) u ključnom momentu kad će SEECP morati da pruži političke smjernice za implementaciju nove strategije i plana rada Savjeta za regionalnu saradnju. EU želi sve najbolje Crnoj Gori u ovim naporima. Savjet za SP u potpunosti podržava napore na racionalizaciji regionalne saradnje i poboljšanju efikasnosti Savjeta regionalne saradnje. Savjet za SP pozdravlja osnivanje Regionalne škole za javnu upravu (Respa) u Danilovgradu i raduje se njenim budućim aktivnostima.
Savjet za SP je informisan od strane EU da bilateralni sporazum o neizručivanju između Crne Gore i SAD još uvijek nije u skladu s relevantnim smjernicama EU vezano za sporazume između država koje su pristupile Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda i SAD-a. Savjet za SP je pozdravio odluku svake delegacije da imenuje ko-sekretare za SSP (g. Antonio Krcalović za Crnu Goru i g. Jonas Jonson za EU).