Shvatajući da je to problem koji ugrožava kulturu života u gradu, a često i bezbjednost građana i turista, predsjednik opštine Kolašin Milosav Bato Bulatović ističe da se normativnim mjerama, ali i prisustvom na terenu nastojalo da se učini sve kako bi ovaj problem bio što manji.
“Skupštini opštine smo predložili i ona je usvojila Program kontrole populacije pasa. U tom dokumentu smo planski odredili način djelovanja, što podrazumijeva da u nekoliko faza učinimo da bude što manje pasa lutalica i da bude više vlasničkih pasa koji od svojih vlasnika imaju odgovarajući tretman. Pitanje napuštenih pasa, ali i vlasničkih pasa koje vlasnici ne drže na pravi način, prerasta u ozbiljan javni problem u našoj, ali i u drugim zajednicama, koji se može riješiti samo planskom, organizovanom, kontinuiranom akcijom svih zainteresovanih”, kazao je Bulatović
Prema slobodnim procjenama i anketama, na teritoriji opštine Kolašin ima oko 100 napuštenih pasa. Najveći broj tih pasa spada u grupu onih koje su neodgovorni vlasnici pustili da slobodno lutaju gradom, a ipak su vlasnički psi sa ogrlicom.
Zbog toga će se intenzivirati, kako ističe Bulatović, nastavak registracije pasa koji je dijelom i obavljen. Kada se završi taj proces, nadležne službe će moći putem uređaja čitača mikročipa da identifikuju pse na ulici i kazne neodgovorne vlasnike.
“Siguni smo da će završetak registracije pasa, na jednoj strani, povećati odgovornost vlasnika pasa, a na drugoj, olakšati nadležnim organima da djeluju i preventivno, ali i da sankcionišu prekršaje. Prema informacijama koje smo dobili od Komunalne policije, u periodu od 8.12.2020 do 16.6.2021, napisala je sedam prekršajnih naloga vlasnicima pasa koji su bili pušteni na javnim površinama. Takođe je pokrenut jedan zahtjev za prekršajni postupak kako bi se izrekla kazna u rasponu od 60 do 500 eura. Do sada su napisane dvije kazne po 30 eura, jedna 50 i jedna od 70 eura vlasnicima pasa koji su bili pušteni na javne površine”, kazao je Bulatović.
Na ovaj način, kako je kazao, žele da apeluju na vlasnike pasa da njihovo pojavljivanje na javnim površinama može biti samo u situaciji kada ih vlasnici vode i na određenoj distanci od prolaznika.
“Razumijemo pozitivni odnos vlasnika prema svojim ljubimcima, ali njihovo pojavljivanje na javnim mjestima ne smije ugrožavati nikoga. Pas koji je ljubimac za jednog čovjeka ne smije biti napast za drugog. Nadležni organi će sve to kontrolisati i postupati u skladu sa propisima”, zaključio je Bulatović.