Region

Član Predsjedništva BiH

Komšić potvrdio da je BiH u akcionom planu za članstvo u NATO

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić potvrdio je autentičnost objavljenog dokumenta iz sjedišta NATO, prema kojem je BiH slanjem Programa reformi zapravo u Brisel poslala Godišnji nacionalni program (ANP) i da se nalazi u Akcionom planu za članstvo u NATO (MAP).

Komšić potvrdio da je BiH u akcionom planu za članstvo u NATO Foto: Foto: Screenshot/YouTube
Komšić potvrdio da je BiH u akcionom planu za članstvo u NATO
BetaIzvor

„To je politička pobjeda svih nas, BiH i svih njenih građana. Sada su pred nama reforme koje naša zemlja mora da ispuni kako bi postala punopravna članica ovog saveza“, kazao je Komšić za Televiziju Federacije BiH.

On je dodao da je to bilo „jasno od samog početka“.

„Ovaj dokument je najbolja potvrda onoga o čemu se govorilo, a to je da je BiH poslala ANP, odnosno Program reformi“, kazao je Komšić.

Sarajevski portal Istraga.ba objavio je dokumente, koje su sredinom aprila iz sjedišta NATO u Briselu uputili vlastima u BiH. Iz tih dokumenata jasno je da je Program reformi isto što i ANP i da se BiH nalazi u MAP-u, iako to negira srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je u novembru 2019. godine, zajedno sa ostalim članovima Predsjedništva BiH, potpisao Program reformi.

U dokumentu koji je vlastima BiH stigao iz Brisela, navodi se da „kao pretendenti za članstvo u NATO-u, zemlje koje imaju godišnji nacionalni Program ili koje učestvuju u Akcionom planu za članstvo u NATO-u, imaju drugačiji politički odnos sa Savezom“.

„Istovremeno, ova tri partnera (Bosna i Hercegovina, Gruzija i Ukrajina) u velikoj mjeri koriste gore opisane partnerske alate, pa će tako imati značajnu korist od učešća u ITPP (Individualno prilagođeni proces partnerstva)“, navedeno je u dokumentu. Prema ITPP-u, Gruzija i Ukrajina će i dalje podnositi svoje godišnje nacionalne programe, a Bosna i Hercegovina će i dalje podnositi svoj Program reformi, navedeno je u prilogu dokumenta NATO.

Još je navedeno da se „svake godine od tri partnera očekuje da saveznicima predstave svoje nacionalne dokumente o reformi (ANP za Ukrajinu i Gruziju i Program reformi za BiH).

„Krajem godine NATO daje konsolidovani dokument u vezi sa napretkom koji je partner ostvario u područjima koje pokriva ANP/Program reformi, uključujući reforme odbrane“, ističe se u dokumentu.

Ambasada Rusije u BiH nedavno je upozorila vlasti u BiH da se na svako „praktičnog zbližavanja Bosne i Hercegovine i NATO-a“ biti primorana da reaguje. Iz Ambasade su to približavanje okarakterisali kao „neprijateljski korak“ prema Rusiji.

Bosna i Hercegovina je 5. decembra 2018. godine primljena u Akcioni program za članstvo (MAP), a godinu dana kasnije, Predsjedništvo BiH je prihvatilo Program reformi, dokument koji je trebalo da znači i nastavak puta zemlje prema čvršćoj integraciji u NATO.

Portal Analitika