Meč za treće mjesto bio je sjajna uvertira pred finale Kopa Amerike

Kolumbijci do bronze bravurom Dijaza u finišu nadoknade

Nakon sjajne utakmice u Braziliji, selekcija Kolumbije rano jutros osvojila je treće mjesto na Kopa Americi, slaveći protiv Perua, rezultatom 3:2. Odluka je pala u finišu sudijske nadoknade, kada je Luis Dijaz na bravurozan način savladao peruanskog golmana Galjesea.

Kolumbijci do bronze bravurom Dijaza u finišu nadoknade Foto: Copa America

Upravo Dijaz, koji je postigao dva pogotka, a ukupno četiri na šampionatu, bio je i najbolji igrač utakmice za treće mjesto. Kolumbija je tako ponovila rezultat iz 2016. godine, ujedno i najbolji od 2001, kada su bili prvaci kontinenta.

Iako imaju za čim da žale, Peruanci ipak mogu biti zadovoljni - računajući posljednjih pet izdanja Kopa Amerike, ovo je njihov četvrti plasman među najbolje četiri selekcije na kontinentu i još jedno veliko dostignuće selektora Rikarda Garehe.

Jutrošnji meč, naravno, bio je tek uvertira za veliko finale, u kojem će se predstojeće noći sastati Brazil i Argentina.

Prvi gol viđen je tek u finišu prvog poluvremena, kada su Peruanci zasluženo poveli. Večeras njihov ponajbolji pojedinac Kueva sjajno je uposlio Jošimara Jotuna, koji je sa petnaestak metara efektno smjestio loptu u mrežu.

U četvrtom minutu nastavka, uslijedilo je poravnanje. Bila je to bravura Kvadrada, koji je postigao lijep pogodak iz slobodnog udarca, a u čemu su mu, utisak je, slabom reakcijom prilično ‘pomogli’ peruanski fudbaleri iz živog zida.

Drama je u drugom poluvremenu time, zapravo, tek počela.

Na potpuni preokret čekalo se do 66. minuta, kada je golman Kamiljo Vargas ispucao loptu, a ostatak posla odradio ofanzivac Porta Luis Dijaz.

Kada je djelovalo kako je Kolumbija blizu bronze, u 83. minutu, ekipa Perua je izjednačila. Strijelac je bio snalažljivi Đanluka Lapadula, koji se, nakon kornera, sjajno oslobodio suparničkih defanzivaca.

I u momentima kada su svi očekivali penale, uslijedio je najljepši potez na utakmici. Nakon sjajnog poteza Murijela, koji je u igru ušao tek u finišu, u glavnoj ulozi opet je bio Dijaz.

Bilo je to remek djelo najraspoloženijeg kolumbijskog fudbalera – a moguće i najljepši pogodak na ovogodišnjoj Kopa Americi.

Ključna borba tek predstoji. U dva ujutro, u Rio de Žaneiru, na programu je južnoamerički superklasiko. Dok će Brazilci nastojati da odbrane naslov prvaka kontinenta, Argentinci vjeruju da će napokon dići prvi trofej još od 1993. godine. Biće to i jedini meč na ovogodišnjoj Kopa Americi kojem će prisustvovati publika – dozvoljena je popunjenost desetak odsto ukupnog kapaciteta Marakane.