Svijet

U 27 država EU u prosjeku 32,7 odsto poslaničkih mjesta pripada ženama

Koliko evropskih zemalja ima žene na najvišim državnim funkcijama

U Švedskoj je u parlamentu gotovo izjednačen broj žena i muškaraca, pošto je ženama pripalo 49,6 odsto poslaničkih mandata

Koliko evropskih zemalja ima žene na najvišim državnim funkcijama Foto: EPA-EFE/MADS CLAUS RASMUSSEN DENMARK OUT
DanasIzvor

Švedska je prekjuče prvi put u svojoj istoriji dobila ženu na čelu Vlade mada na kratko, pošto je Magdalena Anderson podnijela ostavku nekoliko sati nakon što je izabrana. Uradila je to jer parlament nije podržao Vladin predlog budžeta, a koalicioni partner Zeleni napustio je manjinsku Vladu.

Kako piše Juronjuz, u Evropskoj uniji ima još samo pet zemalja koje predvode žene. To su Sana Marin kao premijerka Finske, Kaja Kalas koja je na čelu Vlade Estonije, premijerka Litvanije Ingrida Šimonite, u Danskoj Mete Frederiksen i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je na čelu Vlade u tehničkom mandatu poslije izbora u septembru. Merkel (67), koja je kancelarka Njemačke postala 2005, liderka je s najdužim stažom u Evropi, a nju će početkom decembra naslijediti Olaf Šolc.

One se smatraju liderkama koji imaju najvišu izvršnu vlast i samim tim prisustvuju sastancima Evropskog savjeta.

Izvan EU žene se nalaze na najvišim funkcijama još u tri evropske zemlje – premijerka Islanda Katrin Jakobsdotir, premijerka Moldavije Natalija Gavrilica i premijerke Srbije Ane Brnabić.

I na čelu Evropske komisije je žena - Ursula fon der Lajen.

U 27 zemalja članica EU u prosjeku 32,7 odsto poslaničkih mjesta pripada ženama. Ni u jednoj zemlji žene ne čine većinu zakonodavaca. U Švedskoj je u parlamentu gotovo izjednačen broj žena i muškaraca, pošto je ženama pripalo 49,6 odsto poslaničkih mandata.

Među zemljama u kojima žene čine više od 40 odsto članova Parlamenta su Finska i Norveška. Ženama pripada i 40,4 odsto mjesta u Evropskom parlamentu.

Lihtenštajn ima najmanje žena poslanika, samo 12 odsto, a slično je i sa Mađarskom i Maltom gdje su žene zastupljene u parlamentu sa 15 odsto.

Za razliku od parlamenata, žene su 2020. činile većinu u četiri vlade EU, pokazuju podaci Eurostata. To su Finska i Švedska gdje su žene bile na 54,5 odsto, odnosno 52,2 odsto ministarskih pozicija, kao i Francuska i Belgija sa 51,2 i 50 odsto ministarskih pozicija.

U prosjeku žene su na manje od jedne trećine ministarskih funkcija širom bloka.

Malta je u svojoj Vladi imala najmanji broj žena kojima je pripalo samo 7,7 odsto najviših funkcija u zemlji. Za njima slijede Grčka i Estonija sa samo 11,3, odnosno 13,3 odsto.

Portal Analitika