Politika

Viši sud da precizira dokumenta sa kojih se skida oznaka tajnosti

Izvor

- Viši sud treba da nam dostavi koja su to dokumenta Skupštine Crne Gore sa kojih ta institucija treba da skine oznaku tajnosti i parlament će to uraditi, kazala je za Portal Analitika poslanica DPS-a Nada Drobnjak. Bulatović treba da svjedoči na suđenju u slučaju deportacije izbjeglica bošnjačke nacionalnosti 1992. godine

Drobnjak je kazala da je jedinstven stav svih parlamentrnih stranaka na Kolegijumu da ni jedan dokument koji može da doprinese rasvjetljavanju događanja 90 -tih godina prošlog vijeka ne smije da ostane tajna. Međutim, svi smo se dogovorili da ne smijemo da izađemo iz okvira nadležnosti Skupštine, da ne smijemo kršiti zakon i da moramo dobiti jasno sa kojih se dokumenata traži da se skine oznaka tajnosti. U zahtjevu Višeg suda koji smo mi dobili toga nema, pojašnjava Drobnjak.

Ona je istakla da kada se parlamentu dostave tačno dokumenta - a ako je na Skupštini nadležnost skidanja tajne mi ćemo takvu odluku i donijeti.

''Skupština ne može da jednom svojom odlukom da oslobodi skidanje tajnosti sa svih dokumenata koje je ne znam ko proglasio tajnom.Skupština može da to uradi sa dokumentima koja su njena i za koje je parlament rekao da su tajna. Ako je takva dokumenta neko drugi proglasio tajnom od tog subjekta se treba tražiti da se oslobodi čiuvanja tajne''.

Drobnjak je dodala da je predstavnik SNP-a tražio da se u dnevni red po hitnom postupku uvrsti opozicioni predlog izbornog zakonodavstva.

Poslanik Socijalističke narodne partije, Vasilije Lalošević, je govoreći o zahtjevu Višeg suda u Podgorici kojim se od Skupštine traži da oslobodi o čuvanja državne tajne bivši predsjednik Momir Bulatović, koji je svjedok u postupku za deportacije, naveo da su članovi Kolegijuma upoznati sa prepiskom između Višeg suda i parlamenta.

U prepisci, kako je dodao, ne postoje konkretni podaci o tome sa kojih dokumenata treba skinuti oznaka tajnosti. „To će biti u proceduri, i u narednih par dana znaće se nešto više o tome, odnosno nakon odgovora Višeg suda“, prenosi Mina.

Lalošević je dodao da je na kolegijumu, u ime SNP-a, zatražio da opozicioni predlog zakona o izboru odbornika i poslanika bude uvšten u dnevni red sjednice parlamenta, koja će biti održana u srijedu, 13. oktobra.„Predložio sam to prevashodno iz razloga što je to bio jedan od zaključaka parlamentarne grupe koja je bila u Briselu, odnosno Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje“, kazao je on.

 

Portal Analitika