Talibani, grupa koju od 1999. godine Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija imenuje kao terorističku, bili su "parija" (najniža kasta) više od dvije decenije, piše Glas Amerike.
Kada su se talibani podigli iz pepela nakon gotovo 10 godina dugog neuspjelog rata Sovjetskog Saveza u Avganistanu i došli na vlast sredinom devedesetih, samo su tri zemlje formalno priznale njihovu kontrolu nad tom zemljom - Pakistan, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Kako zemlje sada raspravljaju o rizicima i koristima koje bi donijelo priznavanje grupe, malo je vjerovatno da će žuriti sa donošenjem odluka i moglo bi se dogoditi da prethodno sačekaju poteze drugih vlada.
Američki Stejt department ove nedjelje je primijetio da "nije došlo do formalnog prenosa vlasti" u Avganistanu izbjegavajući da saopšti koga priznaje kao vladajuću snagu.
Zemlje poput Rusije i Kine motre na regionalni bezbjednosni vakuum koji je ostavljen povlačenjem SAD i veća je vjerovatnoća da će priznati talibane kao način za proširenje sopstvenog uticaja.
"Na kraju, dok se zapadne članice Savjeta bezbjednosti fokusiraju na pitanja poput ženskih prava, Rusija je najviše zainteresovana za regionalnu bezbjednost i trgovinu drogom", rekao je direktor Međunarodne krizne grupe Ujedinjenih nacija Ričard Gauan i dodaje da Kina i Rusija imaju dobre razloge da budu pragmatične u obračunu s talibanima, s obzirom na njihove neposredne regionalne probleme.